Czy pieszo znaczy zdrowo, czyli stopy na wakacjach

Na urlopie często poruszamy się w butach na cienkiej podeszwie, panie do letnich sukienek chętnie zakładają wysokie szpilki. A co na to nasze stopy?

Nieprawidłowo dobrane obuwie zawsze powoduje dyskomfort, bez względu na to, czy buty są zbyt luźne, czy osadzona na wysokim obcasie podeszwa nie jest odpowiednio wyprofilowana. Równie szkodliwe może być zakładanie klapków na bardzo cienkiej podeszwie, która niedostatecznie chroni stopę – np. przed kamienistym podłożem. Butom warto też przyjrzeć się z bliska i poszukać wystających gwózdków oraz wszelkich innych nierówności. Długotrwały ucisk i drażnienie stopy może prowadzić do zmian, które są niczym innym jak reakcją obronną organizmu. Mimo to mogą jednak powodować ból, a nieleczone – wywoływać komplikacje.

– Do takich zmian należą modzele i odciski, które są bardzo częstą dolegliwością. Modzele to żółtawe, zrogowaciałe powierzchnie skóry o owalnym lub podłużnym kształcie, z lekko widocznymi liniami papilarnymi. Zwykle pojawiają się na stawach i opuszkach palców, główkach kości śródstopia i bocznych częściach pięty. Z kolei odciski są bardziej odgraniczone od modzeli i zawierają rdzeń – wyjaśnia podolog Joanna Sypko-Śnietka.

Jak sobie z nimi radzić? Zwykle najpierw sięgamy po sprawdzone, domowe sposoby i w niektórych przypadkach to wystarcza. Jednak zwłaszcza odciski sprawiają nam więcej problemów, zwłaszcza że nie należy usuwać ich na własną rękę, a dostępne w aptekach maści i plastry nie zawsze pomagają.

– Kiedy odcisk lub modzel powoduje ból, który utrudnia nam prowadzenie aktywnego trybu życia, a nawet poruszanie się, oznacza to, że należy udać się do specjalisty, który usunie zmianę. Zwłaszcza że długotrwały ucisk może spowodować powstanie stanu zapalnego, szczególnie niebezpiecznego w przypadku pacjentów cierpiących na cukrzycę – przestrzega podolog.

Modzele i odciski zmiękcza się i usuwa za pomocą skalpela lub dłuta, a następnie wygładza skórę narzędziami rotacyjnymi. W procesie leczenia istotne jest nie tylko usunięcie zmiany, ale też wyeliminowanie przyczyny jej powstawania – w przeciwnym razie może dojść do nawrotu. Dlatego po zabiegu pacjentom zaleca się zmianę obuwia, stosowanie specjalnych odciążeń, zaopatrzenie się w indywidualnie dopasowane wkładki do butów oraz odpowiednią pielęgnację.

Tak jak przy wielu innych dolegliwościach, również w tym przypadku lepiej zapobiegać, niż leczyć. Poza rozsądnym doborem obuwia – zarówno do kształtu i wielkości stopy, jak i warunków, w których zamierzamy je nosić – warto też pamiętać, że powstawaniu odcisków i modzeli sprzyja też tzw. drażnienie energetyczne, np. butami akupunkturowymi, otyłość, obrzęki, oraz wady ortopedyczne. Czynnikiem ryzyka jest również nadmierne przesuszenie skóry, dlatego w swojej półce z kosmetykami znaleźć stałe miejsce dla kremu do stóp.

 

Agnieszka Gabała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.