Owoce też tuczą! Na które warto uważać?

Nieustannie słyszymy zalecenia, by warzywa i owoce jeść codziennie. Na te drugie warto jednak uważać, zwłaszcza jeśli walczymy z dodatkowymi kilogramami. Które owoce możemy jeść bez ograniczeń?

Smaczne i soczyste – owoce to z pewnością zdrowa, bogata w witaminy i mikroelementy alternatywa dla słodyczy. Jako przekąska te świeże z pewnością sprawdzą się lepiej niż półprodukty na bazie owoców, jak musy, kisiele czy różne formy owocowych “deserów”.

Jednak nawet świeże owoce różnią się wartością kaloryczną. Zawierają cukier – fruktozę, co stanowi ważną informację dla osób przebywających na diecie oraz dla diabetyków. Kluczową informacją jest wartość indeksu glikemicznego – im niższa, tym lepiej.

Silnie dojrzałe i suszone

Walcząc z nadwagą, ostrożnie sięgajmy po banany, figi, daktyle, kokosy, ananas i winogrona. Uwagi wymagają też niektóre słodkie owoce egzotyczne, które charakteryzują się dużą zawartością cukru.

Słodsze zwykle są też owoce silnie dojrzałe, co również oznacza, że w większej ilości mogą okazać się zgubne dla naszej sylwetki.

Bardziej kaloryczne od świeżych owoców będą również te w wersji suszonej: rodzynki, śliwki, żurawina, figi, a także popularne chipsy owocowe.

Owoce sezonowe i cytrusy

Niskim indeksem glikemicznym charakteryzują się owoce sezonowe, które już wkrótce pojawią się w sklepach. Należą do nich truskawki, maliny, poziomki, porzeczki, jagody i agrest. Dietetycy zachęcają, by sięgać również po śliwki, jabłka, gruszki oraz niektóre owoce egzotyczne, zwłaszcza cytrusowe: grejpfrut, pomarańczę i cytrynę. Dobrym składnikiem diety będzie też arbuz czy melon.

Pamiętajmy jednak również o sposobie przygotowania sezonowego deseru owocowego. Obfite posypanie owoców cukrem spowoduje, że nasze starania pójdą na marne. Podobnie jak dodanie do przekąski syropu czy tłustej śmietany, którą zdecydowanie lepiej zastąpić jogurtem naturalnym.

Agnieszka Gabała

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.