Owoce jagodowe a płodność i ciąża

Coraz więcej par zmaga się z problemem obniżonej płodności lub niepłodności, który może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Choć przyczyny bywają różne, to jednak warto wiedzieć, że w zapobieganiu i leczeniu niepłodności istotną rolę odgrywa odpowiednio skomponowana dieta.

Problem niepłodności dotyczy około 10-16 proc. osób w wieku rozrodczym. W Polsce boryka się z nim około miliona par. Na szczęście niepłodność jest stanem odwracalnym (w przeciwieństwie do bezpłodności) – dzięki odpowiedniemu postępowaniu terapeutycznemu często udaje się ją pokonać. 

Niepłodność oznacza niemożność uzyskania ciąży w ciągu 12 miesięcy – pomimo regularnego współżycia seksualnego bez zabezpieczenia. 

„Diagnostyka i leczenie niepłodności wymagają holistycznego podejścia do problemu. Ze względu na stres, jaki dotyka niepłodną parę w okresie oczekiwania na dziecko, należy rozważyć konsultację psychologiczną. Istotne jest również zalecenie zdrowego trybu życia obojgu partnerom. W szczególności wyeliminowanie szkodliwych czynników (tj. niewłaściwej diety, używek, tytoniu i nadmiaru alkoholu)” – czytamy w rekomendacjach PTMRiE/PTGiP.

Szkodliwa nadwaga, problematyczna niedowaga

Sposób żywienia może mieć istotny wpływ na płodność, zarówno u mężczyzn jak i kobiet. Niedowaga, a w jeszcze większym stopniu nadwaga i otyłość, wiąże się z nasilonym ryzykiem niepłodności” – czytamy w opracowaniu opublikowanym w czasopiśmie naukowym „Medycyna Wieku Rozwojowego”.

Częstą przyczyną kobiecej niepłodności są zaburzenia owulacji, które mogą być „efektem ubocznym” tzw. insulinooporności, która często rozwija się u osób z nadmierną masą ciała.

Dieta płodności

„Opracowano model żywienia wspierający leczenie niepłodności owulacyjnej znany jako „dieta płodności”, charakteryzujący się: wysokim spożyciem warzyw i owoców, umiarkowanym spożyciem węglowodanów, zamianą zwierzęcych źródeł białka na roślinne, niskim spożyciem kwasów tłuszczowych nasyconych i o konfiguracji trans, lecz wysokim spożyciem jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, niskim spożyciem odtłuszczonego nabiału oraz wysokim spożyciem pełnotłustych produktów mlecznych, niskim spożyciem napojów zawierających kofeinę i alkohol, a także stosowaniem suplementów wielowitaminowych oraz żelaza niehemowego” – czytamy we wspomnianym wcześniej opracowaniu specjalistów z CMKP.

Wspomniane izomery trans obecne są przede wszystkim w przemysłowo produkowanych ciastach i słodyczach. Znajdziemy je w chipsach, żywności typu fast-food, zupach w proszku. A także w twardych margarynach i produktach smażonych na głębokim tłuszczu. Jeśli zaś chodzi o suplementy, to eksperci nie zalecają ich przyjmowania na własną rękę. Zawsze należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem klinicznym.

Owoce jagodowe – superfood po polsku

„Z tego powodu szczególny nacisk należy położyć na spożycie naturalnych antyoksydantów i nienasyconych kwasów tłuszczowych omega. Istotną rolę odgrywa kontrola masy ciała i bilans energetyczny. A także styl życia, w tym: aktywność fizyczną, palenie tytoniu, spożycie alkoholu i innych używek oraz ewentualną suplementację składników odżywczych wykazujących działanie antyoksydacyjne” – podpowiadają eksperci CMKP.

Dieta bogata w naturalne antyoksydanty korzystnie wpływa również na zdrowie prokreacyjne kobiet. W tym kontekście warto zwrócić uwagę m.in. na owoce jagodowe. Ze względu na wysoką zawartość substancji o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwcukrzycowym, zalicza się do kategorii tzw. superżywności (superfood). Eksperci podkreślają, że owoce jagodowe są bogatym źródłem prozdrowotnych związków polifenolowych, witamin, mikroelementów oraz błonnika. 

– Istnieją mocne dowody na to, że jedzenie owoców jagodowych wpływa korzystnie m.in. na jakość męskiego nasienia. Dzięki temu mniej jest w nim plemników uszkodzonych, są też one generalnie bardziej ruchliwe. Dlatego zalecane są dla mężczyzn zmagających się z niepłodnością.

Jakie gatunki zaliczamy do owoców jagodowych?

Wbrew pozorom jest to niezwykle urozmaicona grupa owoców, do której należą m.in.: borówki, jagody kamczackie, maliny, porzeczki czarne i czerwone, jeżyny, aronia, agrest, truskawki oraz minikiwi.

Na tym jednak wcale nie koniec zalet owoców jagodowych w kontekście zdrowia prokreacyjnego. Regularna konsumpcja owoców jagodowych lub ich przetworów może zmniejszać ryzyko patologii ciąży. Specjaliści przyznają jednak, że w tej kwestii potrzebne są dalsze, bardziej pogłębione badania. 

– Owoce jagodowe (np. w formie soku z aronii) warto spożywać również w ciążach zagrożonych. Zwiększa to szanse na donoszenie ciąży i urodzenie zdrowych dzieci. Pomaga też zapobiegać tzw. cukrzycy ciążowej – zaznacza prof. Iwona Wawer.

Jagody, maliny, jeżyny uszczelniają naczynia krwionośne, zwalczają szkodliwe wolne rodniki i stany zapalne, mogą obniżać ryzyko poronienia, chronią wrażliwe komórki, jakimi są plemniki i poprawiają proces spermatogenezy” – wskazuje Sylwia Leszczyńska, dietetyk kliniczny i psychodietetyk, w swojej książce pt. „Dieta dla płodności”.

Specjalistka przekonuje, że tzw. superfoods powinny być nieodłączną częścią diety propłodnościowej każdej pary starającej się o dziecko. 

Dla niego i dla niej

Jakie jeszcze konkretne składniki odżywcze wymieniają eksperci w kontekście zdrowia prokreacyjnego? 

W niedawnej publikacji Uniwersytetu Harvarda na ten temat eksperci potwierdzili np., że kobiety starające się zajść w ciążę w sposób naturalny muszą szczególnie zadbać o obecność w swojej diecie takich składników jak: kwas foliowy, witamina B12 i kwasy tłuszczowe omega-3. Pozytywny wpływ na płodność ma całościowy, dobrze zbilansowany sposób żywienia, np. tzw. dieta śródziemnomorska.

(źródło: www.zdrowie.pap.pl)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.