Ósemki zanikają. Proces ewolucji trwa


Choć zwykle wyrzynają się między 17. a 25. rokiem życia, zdarza się, że wyrastają w okolicach 40-tki. Naszym przodkom były niezbędne, dziś u 20% Polaków zęby mądrości nie wyrastają w ogóle. I tę ostatnią grupę traktuje się, jakby wygrała przysłowiowy los na loterii.

 Nie bez powodu podczas wyrzynania się ósemek dorośli z empatią spoglądają na ząbkujące niemowlęta. – Tzw. “dorosłemu ząbkowaniu” towarzyszy ból, obrzęk, trudności ze spożywaniem stałych pokarmów, w niektórych przypadkach pojawia się też szczękościsk czy nadwrażliwość innych zębów, a nawet podwyższona temperatura ciała – wymienia lek. stom. Paweł Luty z ZOZ Prodent w Tarnowskich Górach.

Niejednokrotnie w czasie wyrzynania się ósemek na nowe zęby w szczęce brakuje już miejsca. Wtedy mamy do czynienia z zębami zatrzymanymi lub częściowo zatrzymanymi. Ósemki mogą też wyrastać poza łukiem zębowym, powodując uszkodzenia błony śluzowej policzków, dziąseł czy innych zębów. W niektórych przypadkach między dziąsłem a niewykształconym w pełni zębem powstaje tzw. kieszeń – trudna do oczyszczenia przestrzeń, w której zbierają się resztki pokarmów i rozwijają się bakterie. To nie tylko źródło bólu i obrzęków, ale też ostrych stanów zapalnych, wymagających podania antybiotyku, a nawet usunięcia problematycznej ósemki.

Moda na ekstrakcję

Coraz więcej pacjentów decyduje się na chirurgiczne usunięcie kłopotliwych zębów. – Jednak jeżeli nie zaniedbujemy higieny jamy ustnej, ósemki nie są przyczyną próchnicy ani stłoczeń pozostałych zębów, nie ma wskazań do ekstrakcji. Wręcz przeciwnie – ósemki mogą okazać się przydatne w przypadku utraty innych trzonowców. Wykorzystuje się je też w autotransplantacji, czyli przeszczepie w miejsce utraconego zęba – wymienia dr Luty.

Czasem ekstrakcja jest jednak niezbędna. Ze względu na anatomię i umiejscowienie ósemek, zwykle nie leczy się ich kanałowo, dlatego przy zaawansowanej próchnicy dentyści często sugerują chirurgiczne usunięcie. Podobnie w przypadku nawracających stanów zapalnych, kieszeni dziąsłowych czy wskazań ortodontycznych.

Problem ukryty w dziąśle

– Dużym problemem dla pacjentów są zęby zatrzymane. Dotyczy to najczęściej górnych kłów i właśnie dolnych ósemek. Dolne zęby mądrości mogą wywoływać dość nietypowe objawy, jak bóle stawów czy migrenowe bóle głowy. Znacznie rzadziej mamy do czynienia z torbielami zawiązkowymi. Wszystkie te stany są wskazaniem do ekstrakcji chirurgicznej – wyjaśnia dr Luty.

Usunięcie zęba mądrości to zabieg, który często wymaga założenia szwów. Po ekstrakcji należy zrezygnować z palenia papierosów, alkoholu, kofeiny, twardych pokarmów, przepłukiwania ust, warto też kontrolować odruch kichania, który może nasilić krwawienie. Nie wolno zaniedbać zabiegów higienicznych. Do mycia zębów w tej okolicy używa się specjalnych szczoteczek dla pacjentów po zabiegach chirurgicznych w jamie ustnej. Jeśli mimo kilkudniowej rekonwalescencji nasila się ból, krwawienie, obrzęk czy pojawia się gorączka, należy niezwłocznie skonsultować się ze stomatologiem.

Agnieszka Gabała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.