Od grudnia tylko elektroniczne zwolnienia lekarskie

Od 1 grudnia obowiązywać będą tylko elektroniczne zwolnienia lekarskie. Pracodawcy zatrudniający powyżej 5 osób mają obowiązek założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

W Oddziale ZUS w Zabrzu na 6512 płatników składek, którzy mają ustawowy obowiązek założenia profilu PUE, nie zrobiło tego 623 ( 9,57 proc.). Jak twierdzi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik ZUS przez takie zaniechanie pracodawcy to na pracownikach będzie ciążył obowiązek terminowego dostarczenia wydruku e-ZLA do zakładu pracy. Tymczasem od 1 grudnia e-zwolnienie mogłoby od razu zostać przesłane on-line do pracodawcy, a pracownik mógłby zająć się już tylko kurowaniem.

– E-zwolnienie to duże ułatwienie i oszczędność czasu dla pacjenta, ale i pracodawcy. W firmie nie muszą już sprawdzać, czy pracownik dostarczył zwolnienie, czy zrobił to w ciągu 7 dni od dnia, w którym je otrzymał – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Zabrzański Oddział ZUS wypada bardzo dobrze na tle pozostałych oddziałów w kraju. W Polsce jeszcze 15 proc. płatników składek, pomimo obowiązku, nie ma założonego profilu PUE.

Bez przekazywania e-ZLA do ZUS

E-ZLA, które wystawia lekarz, automatycznie trafia do systemu ZUS i jest w nim zapisane. Pracodawca nie musi go dostarczać do ZUS. W sytuacji gdy pracownikowi zasiłek wypłaca ZUS, płatnik składek musi przekazać do ZUS zaświadczenie i niezbędną dokumentację. Zaświadczenie to można przekazać przez PUE ZUS. System automatycznie uzupełni je danymi płatnika oraz danymi z e-zwolnienia. Zaświadczenie wystawione przez zakład pracy będzie traktowane także jako wniosek pracownika o zasiłek – pracownik nie będzie musiał składać wniosku w ZUS.

Stały dostęp do wszystkich e-ZLA

Pracodawca na swoim profilu będzie widział elektroniczne zwolnienia lekarskie swoich pracowników. Może je wyeksportować i zapisać w komputerze lub na nośniku zewnętrznym. Plik będzie zawierał wszystkie dane ze zwolnienia oraz dane o elektronicznym podpisie lekarza.

Bez profilu PUE więcej zachodu

Jeśli płatnik nie założy profilu na PUE ZUS, to gdy lekarz wystawi pracownikowi e-ZLA, nie będzie mógł go przesłać do firmy elektronicznie. Pracownik będzie musiał dostarczyć wydruk zwolnienia. Jeśli pracownikowi zasiłek wypłaca ZUS, płatnik składek musi przekazać do ZUS zaświadczenie wystawione przez na druku Z-3 i niezbędną dokumentację (nie później niż w ciągu 7 dni od dnia, w którym otrzyma wydruk e-ZLA).

Materiał prasowy ZUS

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.