Od dzisiaj można korzystać z rehabilitacji

Od dzisiaj, 4 maja, otwarte zostają gabinety rehabilitacji. To dobra wiadomość dla osób, które – często walcząc z bólem – czekają od wielu dni na pomoc rehabilitantów.

Co to oznacza w praktyce?

Pacjenci mogą wrócić na fizjoterapię i miejmy nadzieję, że proces ich rehabilitacji będzie od tej chwili przebiegał bez zakłóceń. Osoby ze stanami ostrymi (bólowymi), czy po zabiegach mogą od razu trafić do fizjoterapeutów – informuje Maciej Krawczyk, prezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów. – My, fizjoterapeuci możemy normalnie wrócić do pracy i skupić się na pacjentach i ich potrzebach. W dobie epidemii dołożymy wszelkich starań, żeby fizjoterapia odbywała się w sposób bezpieczny dla pacjenta i dla fizjoterapeuty. Jako profesjonaliści medyczni wiemy, jak powinna wyglądać praca z pacjentem w warunkach epidemii.

Jak informuje izba, w Polsce co roku około 10 mln osób korzysta z pomocy fizjoterapeutów, a dzięki rehabilitacji szybciej wracają do zdrowia. – Dlatego tak bardzo zależało nam, aby do nich wrócić. Rehabilitacja nie jest fanaberią czy zachcianką, odpowiada na realne problemy zdrowotne, a fizjoterapeuta to zawód medyczny – dodaje prezes.

Otwarcie fizjoterapii to wyzwanie zarówno dla podmiotów publicznych jak niepublicznych. Konieczne będzie przystosowanie placówek do “koronowirusowej” rzeczywistości, wydłuży się czas rejestracji, w związku z koniecznością przeprowadzenia wywiadu telefonicznego. Obowiązek stosowania środków ochrony osobistej czy przygotowania gabinetu do wizyty kolejnego pacjenta zapewne spowoduje, że rehabilitacja w placówka niepublicznych będzie droższa.

W połowie kwietnia KIF zaapelowała do premiera i ministra zdrowia, by fizjoterapeutom pozwolić pracować. “Zadaniem fizjoterapii jest leczenie (…). Apelujemy o niedyskredytowanie tego zawodu medycznego przez traktowanie go na równi z piercingiem, kosmetyka czy fryzjerstwem. Zawodami ważnymi, lecz nie ratującymi życia” – pisał prezes izby.

(eka)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.