O czym mówią twoje stopy?

Żółte paznokcie mogą świadczyć o przewlekłym zapaleniu oskrzeli czy zatok. Liczne odciski towarzyszą nadciśnieniu. O stopy trzeba nie tylko dbać, ale też bacznie je obserwować.

Każdego dnia wykonujemy 5-10 tys. kroków. To dużo, zwłaszcza że o ile zużyte buty wymienimy na nowe, o tyle stopy muszą służyć nam przez całe życie. Dlatego warto im się przyglądać i nie bagatelizować zmian w wyglądzie palców, paznokci czy skóry. Na pozór błahe symptomy mogą być oznaką chorób i infekcji toczących się w naszym organizmie.

Różne odcienie choroby

Jednym z sygnałów, które powinny wzbudzić naszą czujność, jest zmiana zabarwienia płytki paznokciowej. – Zwłaszcza gdy dotyczy wszystkich płytek. Na przykład zespół żółtych paznokci występuje w przebiegu przewlekłego zapalenia oskrzeli, zatok, nieżytu nosa czy reumatoidalnego zapalenia stawów. Ciemna smuga na paznokciach, przebiegająca wzdłużnie i nieustępująca wraz ze wzrostem płytki, powinna skłonić nas do wizyty u dermatologa, w celu wykluczenia znamienia melanocytowego lub czerniaka złośliwego. Z kolei zielone paznokcie to zwykle objaw zakażenia bakteryjnego – wymienia podolog Joanna Sypko-Śnietka, właścicielka gabinetu podologicznego Strefa Stopy w Tarnowskich Górach.

Warto też zwrócić uwagę na stan płytki paznokciowej. Choć nieestetyczne zmiany zwykle traktuje się jak objaw grzybicy, to nie zawsze dobry trop. Suche, łuszczące się paznokcie, nadbarwienia i odwarstwienie równie dobrze mogą świadczyć o łuszczycy. A odklejanie się paznokcia od łożyska, tzw. onycholiza, towarzyszy niedoczynności tarczycy.

Na palcach

Bolący paluch nie zawsze jest efektem noszenia zbyt wąskich butów. Ból, obrzęk, zaczerwienienie i podniesiona ciepłota w tej okolicy to objawy dny moczanowej, zwanej również podagrą. – Atak dny moczanowej charakteryzuje się właśnie nagłym pojawieniem się bólu palucha, któremu mogą towarzyszyć gorączka i osłabienie. Zdarza się, że dodatkowo paznokieć wrasta. Takie objawy powinny skłonić nas do wizyty u lekarza rodzinnego, by wykonać badania potwierdzające obecność kwasu moczowego we krwi i, w razie potrzeby, rozpocząć leczenie – radzi podolog.

Niepokojącym symptomem w okolicy palców i kości śródstopia są też liczne, drobne odciski, które często towarzyszą chorobie nadciśnieniowej. Nie wolno też lekceważyć wszelkich deformacji, takich jak halluksy czy ostrogi piętowe. Problem nie zniknie sam, a wczesne wdrożenie terapii daje najlepszy efekt.

Zimne jak lód

Warto też bacznie obserwować stan naczyń krwionośnych. Popękane naczynka, bolesne żylaki, zimne stopy – to objawy niewydolności krążenia obwodowego i jednocześnie sygnał, że czas na wizytę u flebologa, specjalisty chorób układu żylnego. Bagatelizowanie problemu może prowadzić do twardnienia skóry, owrzodzeń, zakrzepów i zatorów. Warto pamiętać też o regularnej aktywności fizycznej – już zwykły spacer po długim dniu pracy przy biurku skutecznie poprawi krążenie.

– Niepokojące objawy nigdy nie pojawiają się z dnia na dzień. Obserwując swoje ciało, można zauważyć je wystarczająco wcześnie i od razu zareagować. Na szczęście w ostatnich latach obserwujemy coraz większą świadomość społeczeństwa w kwestii profilaktyki. Coraz więcej z nas rozumie, że zdrowe i piękne stopy to nie tylko perfekcyjny pedicure – podsumowuje Joanna Sypko-Śnietka.

Agnieszka Gabała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.