Nowy dyrektor ma wyciągnąć GCR z długów

Górnośląskie Centrum Rehabilitacji “Repty” od września ma nowego dyrektora. Konkurs wygrał Norbert Komar. Zarząd Województwa Śląskiego powołał go na to stanowisko na  6 lat.

– GCR ma kłopoty finansowe…

– W ubiegłym roku ośrodek utracił płynność finansową. Centrum rehabilitacji ma 6 mln złotych długów wymagalnych, przy budżecie wynoszącym 54 mln zł. Właśnie dlatego jednym z moich zadań jest poprawa sytuacji ekonomicznej, w jakiej się znajdujemy.

– I co Pan z tym długiem zrobi?

– Trzeba zoptymalizować kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia…

– Czyli podwyższyć?

– Też. W pierwszej kolejności konieczna jest analiza kontraktu oraz poszukiwanie oszczędności w działalności samego szpitala. Zaznaczam, że na pewno chcę utrzymać obecną kadrę. Przyglądam się bieżącym kosztom: wydatkom na energię elektryczną, wodę, rozważam zmiany taryf…. Kolejny ważny element to działalnością komercyjna, którą GCR ma prawo prowadzić. Myślę o podpisaniu umowy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych na turnusy rehabilitacyjne czy współpracy z wojskiem. Biorę też pod uwagę rozszerzenie działalności medycznej o rehabilitację onkologiczną, geriatryczną, pozajelitową…

– Jak planowane zmiany odbiją się na pacjentach?

– Zabiegi będą się odbywały normalnym ustalonym rytmem. Chodzi bardziej o rozszerzenie usług, lepsze wykorzystanie potencjału, który posiadamy. Na pewno chciałbym wprowadzić bardziej zindywidualizowany tryb rehabilitacji, więcej wizyt domowych, co – po pierwsze – przełoży się na większy komfort pacjenta, a po drugie zoptymalizuje nieco kontrakt z NFZ.

– Wszyscy dyrektorzy szpitali narzekają na brak lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników medycznych. A Pan?

– To rzeczywiście problem ogólnopolski, ale GCR to nie dotyczy w tak dużym stopniu jak innych placówek. Mamy dobry, zgrany zespół i sądzę, że jesteśmy w stanie przyciągnąć nowych lekarzy.

– Czyli nastąpi wzrost zatrudnienia?

– Na pewno potrzebujemy rehabilitantów, lekarzy, pielęgniarek. Jednak decyzje jeszcze nie zapadły.

 – Kiedy te wszystkie zmiany miałyby zostać wprowadzone?

– Zobowiązałem się, że do końca października tego roku przygotuję program naprawczy. Mam nadzieję, że już w połowie listopada będzie można go przedstawić publicznie.

 

Rozmawiała: Elżbieta Kulińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.