Nowoczesna sterylizatornia już otwarta

Szpital w Piekarach Śląskich ma jedną z najnowocześniejszych sterylizatorni w regionie. To bardzo ważne dla bezpieczeństwa pacjentów. Szpital powiatowy w Tarnowskich Górach dopiero się przymierza do takiej inwestycji.

W tym  tygodniu w Piekarskim Centrum Medycznym oficjalnie otwarto sterylizatornię. To miejsce, w którym myje się i dezynfekuje narzędzia chirurgiczne i sprzęt medyczny. Sterylizatornia to w sumie 10 pomieszczeń podzielonych na trzy strefy: brudną, czystą i strefę sterylizacji. Sprzęt medyczny i narzędzia chirurgiczne traktuje się parą, która osiąga temperaturę do 134 stopni Celsjusza.

– To serce szpitala. Nowa inwestycja zapewni nam wymaganą sterylność sprzętu medycznego na salach operacyjnych, w oddziałach szpitalnych oraz pracowniach diagnostycznych. To zaś przyczyni się do bezpieczeństwa zarówno pacjentów, jak i personelu szpitala – mówi Zbigniew Żołnierczyk, prezes Piekarskiego Centrum Medycznego.

Inwestycja pochłonęła ponad 800 tysięcy złotych. Część pieniędzy przekazał urząd miasta w Piekarach Śląskich, a 360 tysięcy złotych wojewoda śląski.

Do budowy centralnej sterylizatorni przymierza się natomiast Wielospecjalistyczny Szpital Powiatowy w Tarnowskich Górach. Inwestycja powiązana jest i będzie realizowana razem z większym i znacznie kosztowniejszym przedsięwzięciem, jakim jest adaptacja byłej kuchni szpitalnej na blok operacyjny. Kilka tygodni temu okazało się, że powiat tarnogórski otrzyma dotację z budżetu państwa na ten cel w wysokości 6,3 mln zł. Koszt całej inwestycji szacowany był na 9 milionów złotych. Teraz władze powiatu mówią, że może to być jednak około 12 milionów złotych. Różnica wzięła się przede wszystkim ze wzrostu kosztów usług budowlanych.

Elżbieta Kulińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.