Nowe piece i czujniki powietrza

720 tysięcy złotych – taką kwotę otrzyma Świerklaniec na poprawę jakości powietrza. Z pieniędzy skorzystają właściciele domów jednorodzinnych, którzy otrzymają dotację na wymianę ogrzewania. Wkrótce w miejscowości pojawią się także czujniki smogu.

W połowie stycznia Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach  zaakceptował 10 wniosków o dotację. Wśród nich znalazł się Świerklaniec.  To dobra wiadomość dla tych mieszkańców, którzy w ubiegłym roku złożyli wnioski o dofinansowanie. Mogą liczyć nawet na 7 200 zł  na nowe ekologiczne źródła ciepła piątej klasy. Pieniędzy wystarczy na zmodernizowanie ogrzewania w około 100 domach.

–  Jednym z naszych priorytetów jest poprawienie jakości powietrza. Dzięki dofinansowaniom do wymiany pieców na te najlepszej klasy, wpływamy na ograniczenie niskiej emisji – powiedział Marek Cyl, wójt Świerklańca.

Gmina zamierza też kupić czujniki monitorujące jakość powietrza. Każdy mieszkaniec, poprzez smartfona, będzie miał dostęp do aktualnych pomiarów.

Dzisiaj o szkodliwości smogu nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. Nasz kraj jest w czołówce najbardziej zanieczyszczonych państw w Europie. Najbardziej niebezpieczny dla zdrowia jest pył drobny PM2,5. Poprzez pęcherzyki płucne  dostaje się do  krwiobiegu, dlatego jest szkodliwy zarówno dla układu oddechowego jak i układu krążenia. Na szkodliwe działanie pyłu narażone są osoby cierpiące na choroby serca i płuc, szczególnie źle wpływa na dzieci i seniorów, a także na osoby aktywne fizycznie, które po prostu więcej go wdychają podczas wysiłku.

(eka)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.