Nowe obostrzenia od soboty. Przyłbice zakazane

Rząd ogłosił właśnie nowe obostrzenia w związku z dużym wzrostem zachorowań na koronawirusa. Należy używać maseczek, nie można ich zastępować przyłbicami, chustami, szalikami… Maseczki rekomendowane to maseczki chirurgiczne i powyżej. 

Na razie największe obostrzenia rząd wprowadza w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie znów wprowadzono praktycznie całkowity lockdown. Wszystkie zmiany wchodzą w życie od soboty.

– Trzecia fala pandemii się rozpędza. Dynamika zachorowań rośnie – mówił podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. – Obserwujemy, co się dzieje w szpitalach. Tendencja, która miała miejsce od grudnia polegająca na zmniejszaniu obłożenia łóżek covidowych – odwróciła się – dodał.

Mutacja brytyjska

Jak powiedział minister, badania pokazały, że tam gdzie intensywnie rozwija się pandemia, tam obecny jest duży udział brytyjskiej mutacji wirusa.  Najbardziej niepokojąca jest sytuacja w województwie warmińsko-mazurskim. To właśnie tam rząd wprowadza najostrzejsze ograniczenia. Od soboty w województwie zamknięte zostają galerie, kina, muzea, a dzieci klas młodszych szkół podstawowych ponownie będą się tam uczyć zdalnie.

Ponieważ w Czechach i na Słowacji sytuacja jest bardzo trudna, dlatego rząd wprowadza obowiązek kwarantanny dla osób przekraczających południową granicę Polski (zwalnia z niej negatywny wynik testu ważny 48 godzin).

(eka)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.