Nie możesz schudnąć? Zbadaj poziom hormonów

Otyłość brzuszna, czerwone szerokie rozstępy czy przesuszenie skóry to tylko niektóre objawy zaburzeń hormonalnych. I nieraz też odpowiedź na pytanie o przyczynę problemów z nadwagą.

Gdy mimo zbilansowanej diety i regularnej aktywności fizycznej przegrywamy walkę z dodatkowymi kilogramami, a waga z upływem czasu wskazuje coraz większą masę ciała, przyczyną mogą być zaburzenia hormonalne. Często towarzyszą im dodatkowe objawy, które powinny być wskazaniem do wykonania specjalistycznych badań.

Uwaga na chrypkę i nadciśnienie

Jeżeli poza wzrostem masy ciała borykamy się z przesuszeniem skóry, wypadaniem włosów, zaparciami, zaburzeniami koncentracji, problemami z pamięcią, doskwiera nam chrypka, senność i łatwo marzniemy, może okazać się, że cierpimy na niedoczynność tarczycy. Wspomniane objawy, w mniejszym nasileniu, towarzyszą również niedoczynności przysadki. W tym przypadku pacjenci skarżą się też na osłabienie libido, u kobiet występują zaburzenia miesiączkowania, a u mężczyzn zaburzenia erekcji.

– Zaburzenia hormonalne rzeczywiście mogą być objawami otyłości. Problem dotyczy ok. 2% osób otyłych. Za przyrost masy ciała, poza niedoczynnością tarczycy i przysadki, odpowiadają też zaburzenia podwzgórza oraz nadmiar kortyzolu. W tym ostatnim przypadku dominuje charakterystyczna otyłość brzuszna ze szczupłymi kończynami i osłabienie siły mięśniowej. Ponadto pojawiają się szerokie czerwone rozstępy na skórze, zaczerwienienie twarzy, łatwe siniaczenie, ścieńczenie skóry, nadciśnienie tętnicze, bóle kostne i zaburzenia węglowodanowe – wymienia lek. Maria Leksowska-Pawliczek, specjalista endokrynolog w NZOZ “Santi-Med” w Tarnowskich Górach.

Antykoncepcja nie powoduje nadwagi

Przyczyną otyłości zawsze jest brak równowagi między nadmiarem dostarczanych z pożywieniem kalorii a zbyt niskim wydatkiem energetycznym. Jak na przyrost wagi wpływają zaburzenia hormonalne?

– W zaburzeniach organicznych podwzgórza oraz przy nadmiarze glikokortykosteroidów obserwujemy wzmożony apetyt. Z kolei niedoczynność tarczycy, przez obniżenie metabolizmu, prowadzi do spadku wydatku energetycznego – wyjaśnia endokrynolog.

– Z przyrostem masy ciała borykają się też panie w okresie menopauzy. W tym przypadku przyczyną jest zwolnienie przemian metabolicznych.

Nadwagi obawiają się też kobiety przyjmujące doustną antykoncepcję hormonalną. W rzeczywistości w większości przypadków waga może wskazać co najwyżej 2-3 kg więcej. Niektóre leki powodują zwiększenie apetytu, jednak zazwyczaj wzrost masy ciała jest spowodowany zatrzymaniem wody w organizmie.

Przyrost masy ciała może też być skutkiem ubocznym przyjmowania insuliny i glikokortykosteroidów.

Otyłość też zaburza poziom hormonów

W przypadku podejrzenia zaburzeń hormonalnych konieczne jest wykonanie badań. – Podstawowym badaniem hormonalnym jest oznaczenie stężenia TSH. Ale każdy z pacjentów powinien wykonać również badanie morfologii krwi, lipidogramu i stężenia glukozy. Wskazane może być także oznaczenie stężenia FSH oraz insuliny. Przy podejrzeniu podwyższonego poziomu kortyzolu konieczna jest wizyta u endokrynologa i wykonanie testów hormonalnych – podpowiada Maria Leksowska-Pawliczek.

W większości zaburzeń hormonalnych prawidłowa diagnoza pozwala uniknąć otyłości, poprzez modyfikację diety i regularny wysiłek fizyczny. Warto też pamiętać, że to sama otyłość może być przyczyną zaburzeń hormonalnych. Nadmierna ilość tkanki tłuszczowej powoduje niekontrolowane wytwarzanie hormonów, prowadząc m.in. do podwyższenia poziomu hormonów tarczycy czy androgenów, czyli hormonów męskich, u kobiet. To tylko jeden z powodów, dla których warto kontrolować masę ciała i zawczasu rozpocząć walkę z dodatkowymi kilogramami.

Agnieszka Gabała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.