Nie lekceważ mleczaków

Jak wybrać szczoteczkę do zębów? Kiedy wprowadzić pastę z fluorem? I jak szczotkować małe ząbki, by uniknąć tzw. wczesnej próchnicy?

O higienę jamy ustnej należy zadbać jeszcze przed pojawieniem się pierwszych ząbków. Zabiegi pielęgnacyjne powinno się przeprowadzać po każdym karmieniu i przed spaniem. – Choć w sklepach nie brakuje przeznaczonych do tego celu akcesoriów, na początku wystarczy kawałek gazy zwilżony w letniej, przegotowanej wodzie. Najwygodniej nawinąć go na palec wskazujący i w ten sposób przemywać dziąsła, a potem również pierwsze ząbki mleczne – zarówno od strony warg, jak i języka – radzi dyplomowana higienistka stomatologiczna Marzena Wiśniewska.

Mam już roczek

Posiadające bruzdy i guzki zęby boczne dokładnie wyczyścić można wyłącznie szczoteczką. Delikatne szczotkowanie należy wykonywać dwa razy dziennie, w tym po wieczornym posiłku. Szczoteczka dla najmłodszych powinna być mała, ale też bezpieczna – z zaokrąglonymi krawędziami, zwłaszcza główką, antypoślizgowym uchwytem i miękkim, zaokrąglonym włosiem.

Nie bez znaczenia jest też dobór pasty do zębów. Do niedawna uznawano, że te z fluorem należy wprowadzać około 3.-4. roku życia, a z wyższym stężeniem fluoru dopiero gdy dziecko nauczy się płukać jamę ustną. Obecnie uważa się, że to wyższe stężenie fluoru najlepiej zabezpiecza przed próchnicą, jednak przy stosowaniu takiej pasty należy przestrzegać kilku zasad. – Na szczoteczkę nakładamy ilość nie większą niż paznokieć małego paluszka. Wcieramy ją we włosie szczotki, by dziecko nie połykało pasty, a po szczotkowaniu nadmiar ścieramy wilgotnym gazikiem – wymienia Marzena Wiśniewska.

Samodzielne przedszkolaki

W wieku przedszkolnym można rozpocząc naukę szczotkowania, jednak do 5.-6. roku życia mycie powinni nadzorować rodzice. Przedszkolakom poleca się dwie techniki: metodę szorowania lub ruchów okrężnych. – Najpierw myje się zewnętrzną powierzchnię zębów, od tylnych do przednich, w pierwszej metodzie szorując poziomymi prostymi ruchami, a w drugiej wykonując ruchy okrężne. Następnie szoruje się powierzchnie wewnętrzne, wykonując ruchy wymiatania w kierunku od dziąsła, a na koniec szczotkuje się okrężnymi ruchami powierzchnie żujące – instruuje higienistka.

Szczoteczki dla starszaków mają różnej długości włókna, umożliwiające czyszczenie trudno dostępnych miejsc. Włókna powinny być proste, sprężyste i nie rozchylać się na końcach. Szczoteczkę należy regularnie wymieniać – u młodszych dzieci co 2-3 miesiące, a u starszych nawet co miesiąc.

Bardzo istotne są także wizyty u stomatologa – i to od momentu pojawienia się pierwszych ząbków. – Już u roczniaków występuje tzw. wczesna próchnica. Po ukończeniu 1. roku życia można też rozpocząć profilaktykę fluorową – zaznacza Marzena Wiśniewska. – Pamiętajmy, że dbałość o higienę jamy ustnej, prawidłowa dieta i regularne wizyty kontrolne są kluczowe dla utrzymania zdrowego uzębienia w kolejnych latach życia dziecka.

 

Agnieszka Pęcherz

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.