NFZ ostrzega przed oszustwami

Śląski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia apeluje, by z ostrożnością podchodzić do pojawiających się na rynku ofert badań diagnostycznych oferowanych przez różne firmy. Wbrew informacjom organizatorów, fundusz nie finansuje tego typu badań.
Chodzi o oferty badań diagnostycznych mających na celu np. wykrywanie wirusów, bakterii i pasożytów. Są one rzekomo  dofinansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Nie jest to prawdą.
NFZ płaci za badania wykonywane w placówkach, które zawarły z nim umowę na realizację świadczeń opieki zdrowotnej. Listy takich placówek, dostępne są na stronie internetowej funduszu w zakładce Gdzie się leczyć oraz w Informatorze o umowach.

Informacje o tym, które placówki przeprowadzają badania w ramach NFZ, można uzyskać również dzwoniąc pod numery infolinii Śląskiego OW NFZ:
32 735 16 00 – infolinia czynna w godzinach od 8.00 do 16.00
oraz infolinia czynna 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu:
tel. 801 002 903 –numer dla dzwoniących w kraju
tel. +48 32 790 09 03 – numer dla dzwoniących z zagranicy i z telefonów komórkowych

– W związku z sygnałami pacjentów, które mogą świadczyć o tym, że wiele z oferowanych przez firmy badań może nosić znamiona oszustwa lub próby wyłudzenia pieniędzy, prosimy o szczególną rozwagę przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z podobnych akcji „promocyjnych” – czytamy na stronie fundusz.

 

(red.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.