My już po kolonoskopii

Test sponsorowany

Trwający od pół roku w szpitalnej “Trójce” program wczesnego wykrywania raka jelita grubego cieszy się dużą popularnością. Przebadać chciałoby się więcej osób, niż przewidziano. Już teraz lista rezerwowa liczy 100 pacjentów.
Pani Danuta zapisała się na kolonoskopię wraz z rodziną – bratem Zdzisławem i bratową Renatą. W podjęciu decyzji o przystąpieniu do badania kluczowa okazała się edukacja. Panie Danuta i Renata były bowiem słuchaczkami wykładu gastroenterologa, dr. n. med. Agnieszki Kowalskiej-Pawełek. Dr Pawełek od początku trwania programu profilaktycznego odwiedzała bowiem gminy powiatu tarnogórskiego z prelekcją, podczas której tłumaczyła jak powszechny i niebezpieczny może być rak jelita grubego. W prosty i obrazowy sposób mówiła także o przebiegu kolonoskopii. – Współcześnie nowotwory różnego typu zbierają swoje żniwo. Także mój ojciec zmarł na raka, ale żołądka. Uznałam, że lepiej dać się zbadać i wykryć ewentualne nieprawidłowości wcześniej, niż dowiedzieć się o chorobie, gdy już będzie za późno – mówi mieszkanka gminy Ożarowice, pani Danuta.

Pani Renata, bratowa pani Danuty, mówi wprost, że gdyby nie program, najpewniej nie poprosiłaby lekarza o skierowanie na badanie, ani też nie wykonałaby go prywatnie. Tymczasem możliwość zapisania się na kolonoskopię podczas wykładów ułatwiła sprawę. – Na badanie namówiłam też męża. Razem jest nam raźniej – dodaje pani Renata.

Badanie ze znieczuleniem

Pacjenci nie mieli obaw przed kolonoskopią. Tym bardziej, że oferowane jest im bezpłatne znieczulenie. – Dzięki temu badanie nie było wcale nieprzyjemne. Kiedy się ocknęłam, okazało się, że jest już po wszystkim – mówiła już po wszystkim pani Danuta. – Szybko poszło. Nie taki diabeł straszny. Człowiek jedynie czuje się dziwnie, gdy lekarze pompują jelita powietrzem. Gdybym miał ocenić ból w dziesięciostopniowej skali, oceniłbym go na 3, może 4 punkty. Ból jest tylko chwilowy – twierdził pan Marian z Tworoga, którego notabene na endoskopię namówiła żona.

Rzeczywiście w trakcie badania do jelit wprowadzane jest powietrze. Dlatego pacjenci po kolonoskopii odczuwać mogą pewien dyskomfort, wzdęcia i nadmierne oddawanie gazów. Dla niektórych osób uciążliwe może być także samo przygotowanie do badania. Pacjenci muszą bowiem wypić lek na przeczyszczenie i na dobę przed badaniem nie mogą niczego jeść. Muszą być zatem przygotowani na jednodniową głodówkę. – Okazało się, że nie jest to jednak aż taki problem. Konieczność picia dużych ilości wody oraz przyjęcie środka przeczyszczającego spowodowała, że czułam się nawet lepiej niż zwykle. Czasem taki mały post organizmowi nie zaszkodzi – mówiła pani Renata.

Pierwsze wnioski z badań

Dr Kowalska-Pawełek informuje, że dotąd podczas badań profilaktycznych udało się wykryć wiele polipów, z których większość okazała się gruczolakami. Wychwycono też kilku pacjentów, którzy wymagają dodatkowej diagnostyki, wystąpiło bowiem u nich podejrzenie raka jelita grubego. – Program przyniósł oczekiwane rezultaty. Zapotrzebowanie na kolonoskopię jest w populacji ogromne. Dlatego będziemy się starać o kolejne środki na następne akcje profilaktyczne – mówi dr Pawełek.

Wielospecjalistyczny Szpital Powiatowy w Tarnowskich Górach realizuje “Program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka jelita grubego” dofinansowany ze środków unijnych”.

 

Hanna Maciołek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.