Mniej łóżek na internie w Piekarach

W styczniu tego roku zmieniły się przepisy określające, ilu pacjentów w szpitalu ma przypadać na jedną pielęgniarkę. W całej Polsce zmniejsza się liczbę łóżek na oddziałach szpitalnych, by dostosować się do przyjętych regulacji. Cięcia dotykają również nowoczesnego Piekarskiego Centrum Medycznym.

– Jesteśmy zmuszeni zmniejszyć ilość łóżek z 61 do 30 na Oddziale Wewnętrznym z Intensywnym Nadzorem Kardiologicznym. Jest to dla nas bardzo trudna sytuacja, ale nie mamy innego wyjścia. Zgodnie z normami zatrudnienia potrzebujemy 36,6 etatów pielęgniarek. Niestety, jak większość szpitali nie spełniamy norm zatrudnienia. Obecnie wskaźnik wynosi 13,3 etatu. Jednak problem polega na tym, że na rynku pracy nie ma pielęgniarek – mówi Beata Pyka, naczelna pielęgniarka, specjalista ds. epidemiologii w Piekarskim Centrum Medycznym.

Oddział Wewnętrzny z Intensywnym Nadzorem Kardiologicznym, który działa w piekarskim szpitalu obecnie dysponuje 61 łóżkami, w tym 4 intensywnego nadzoru kardiologicznego oraz 1 intensywnej opieki medycznej.

W myśl nowych przepisów minimalna norma zatrudnienia pielęgniarek jest zależna od liczby łóżek. Na 1 łóżko powinno przypadać – w zależności od oddziału – od 0,6 do 0,8 etatu.

Szpital w Piekarach Śląskich jest jednym z nowocześniejszych w kraju. Został wybudowany przez miasto, oddano go do użytku w 2018 roku.

 

(eka)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.