Maszerując z kijami w Zendku

“Nie masz kijków, to nie problem, przyjdź – kijki już na Ciebie czekają!” – tak zachęca się w Zendku do uprawiania nordic walkingu. Dzięki Agacie Bednarek udało się zmobilizować grupę mieszkańców do marszów z kijkami.
Agata Bednarek, z zawodu fizjoterapeutka, absolwentka Akademii Medycznej w Poznaniu, jak mało kto docenia znaczenie ruchu na świeżym powietrzu i aktywności fizycznej. – Nordic walking to forma aktywności łatwiejsza i bardziej efektywny od wielu innych, polecana nie tylko osobom starszym. Marsz z kijkami – po prawidłowym opanowaniu techniki – uaktywnia 90 procent mięśni całego ciała. Dla porównania: pływanie – 65, a jogging – 60 proc. Spala się przy tym sporo kalorii, zwiększa się pobór tlenu, a tętno wzrasta o 5-17 uderzeń na minutę, co sprawia, że serce pompuje więcej krwi i nasz organizm jest lepiej dotleniony. Nordic walking jest łatwy do nauczenia się, mogą go uprawiać w zasadzie wszyscy, bez względu na wiek, wagę czy poziom sprawności fizycznej. Wzmacnia mięśnie nóg, rąk, barków, pleców i brzucha. Niestety, wiele osób chodzących z kijkami nie robi tego prawidłowo, a tym samym nie wykorzystuje korzyści płynących z prawidłowego treningu – informuje Agata Bednarek.

Wiosna powrót na trasę

Pierwsze spotkanie w ramach akcji “Nordic walking w Zendku” odbyło się w kwietniu 2016 r. na boisku sportowym miejscowej Tęczy. Marsz poprzedziła rozgrzewka i fachowy instruktarz z kilkoma ćwiczeniami techniki. Oprócz mieszkańców sołectwa i należącego do niego przysiółka Strąków, w marszu uczestniczyły studentki Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Tąpkowicach.

Stała grupa chodzących z kijkami liczy we wsi około 10 osób. Gdy jednak dołączają studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku, po dróżkach i ścieżka położonego wśród lasów Zendka spaceruje spora grupa. Ze względu na zimową pogodę marsze z kijkami zostały zawieszone, ale na wiosnę miłośnicy nordic walkingu znów wrócą na trasy. Teraz seniorzy spragnieni ruchu mogą  uczestniczyć w zajęciach Akademii Seniora w Tąpkowicach. Odbywają się tam ruchowe zajęcia grupowe z elementami fizjoterapii. – Ich uczestnicy nabierają pewności siebie, mają wyższą samoocenę i lepsze samopoczucie. Udział w zajęciach to nie tylko okazja do poprawienia sprawności fizycznej, ale i zawarcia nowych znajomości – przekonuje Agata Bednarek.

 

Krzysztof Garczarczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.