Mamo, już chodzę!

Kiedy po raz pierwszy skrócić dziecku paznokcie? Jak wybrać odpowiednie buty dla maluszka, który zaczyna stawiać pierwsze kroki? I czy rzeczywiście boso znaczy zdrowo?

Pielęgnacja stóp dziecka powinna rozpocząć się już po powrocie do domu z oddziału noworodkowego. Pierwsze czynności obejmują kąpiel i nawilżanie, z zastosowaniem kosmetyków przeznaczonych dla maluszków “od 1. dnia życia”.

Jednak o ile aplikacja oliwki czy emolientu to okazja do delikatnego masażu i nawiązania więzi z dzieckiem, o tyle obcinanie paznokci noworodka to czynność przyprawiająca o drżenie rąk niejednego rodzica. – To normalne, że pierwsze zabiegi pielęgnacyjne nas przerażają. Ważne jednak, by wykonywać je prawidłowo. Paznokcie po raz pierwszy należy obciąć ok. 2-3 dni po powrocie do domu, najlepiej po kąpieli. Czynność trzeba powtarzać co kilka dni u rąk, a u stóp raz na około dwa tygodnie – podpowiada podolog Joanna Sypko-Śnietka.

Zanim rozpocznie się obcinanie paznokci, należy je zdezynfekować przeznaczonym do tego celu preparatem.

Niezbędne będą specjalne nożyczki o zaokrąglonych końcówkach. Zasada jest jedna: paznokcie u rąk obcinamy na półokrągło, a u stóp – na prosto, aby później nie wrastały.

Już u niemowląt może wystąpić stan zapalny w obrębie wałów paznokciowych, połączony z delikatnym wrastaniem paznokci. Przyczyną tych dolegliwości, poza budową wyjątkowo cienkiej i kruchej płytki paznokciowej, jest właśnie nieprawidłowa technika skracania. Zaczerwienienia czy obrzęku w okolicach paznokci nie należy lekceważyć – w takim przypadku maluszka powinien zobaczyć lekarz pediatra lub podolog.

Bardzo ważnym etapem w rozwoju małych stópek jest nauka chodzenia. Choć na sklepowych półkach nie brakuje butów tak małych, że z powodzeniem można by je założyć na stópkę noworodka, to pierwsze obuwie dziecku potrzebne jest dopiero gdy maluch zaczyna stawiać pierwsze kroki. Butki powinny być lekkie, wykonane z naturalnych materiałów i posiadać podeszwę antypoślizgową.

Bardzo istotny jest prawidłowy dobór rozmiaru, a to nie takie proste, zwłaszcza że producenci stosują różną numerację – można spotkać się z francuską sztychową, angielską calową czy amerykańską. Kluczem jest dokładne zmierzenie długości stopy, od czubka pięty do czubka najdłuższego palca. W tym celu dziecko należy postawić na kartce i obrysować obie stopy – rozmiar dobieramy do stopy dłuższej, dodatkowo zakładając 1 cm zapasu. Na tej podstawie, w oparciu o tabele z rozmiarami, można wstępnie oszacować przypuszczalny rozmiar bucika, pomocne są również dostępne w niektórych sklepach miarki. To jednak tylko wskazówka, jakie buty warto próbować dziecku przymierzyć.

Źle dobrane obuwie, zbyt małe, ale też zbyt duże czy za sztywne – powoduje ograniczenie rozwoju mięśni kończyn dolnych, a w konsekwencji ograniczenie ruchomości w stawach. Dlatego powinniśmy ze szczególną starannością dobierać obuwie swojemu dziecku – podkreśla Joanna Sypko-Śnietka.

Jednak w miarę możliwości maluchy powinny jak najczęściej chodzić boso. I to nie tylko w domu, ale również na zewnątrz, nawet po nierównym terenie. – To naturalny masaż, pobudzający pracę mięśni. Dajmy dzieciom i ich stopom trochę swobody, zwłaszcza w okresie letnim. Takiej “bosej terapii” nie zastąpią nawet najlepsze buty – zaznacza podolog.

Agnieszka Gabała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.