Maluch u fryzjera

Jak dbać o włosy i skórę głowy dziecka? Kiedy warto wybrać się na pierwszą wizytę u fryzjera? I jaka fryzura będzie najbardziej odpowiednia dla malucha?

Firmy kosmetyczne oferują szeroką gamę kosmetyków dla dzieci. Warto stosować właśnie takie szampony, które są łagodne i nie zawierają chemicznych dodatków, dzięki czemu nie szczypią w oczy.

Po każdym myciu trzeba bardzo dokładnie spłukać szampon z włosów. Resztki kosmetyków mogą powodować łupież oraz tzw. ciemieniuchę. To zjawisko występujące zwykle u małych dzieci. Polega na obfitym złuszczaniu się skóry głowy, w wyniku czego powstaje na niej skorupa ze skóry i łoju.

Dla dzieci najodpowiedniejsze są miękkie szczotki z naturalnego włosia. Obecnie można nabyć nawet takie, które nie plączą i nie szarpią włosów, czego dzieci szczególnie nie lubią. Z grzebienia lepiej zrezygnować, podobnie jak z kosmetyków do stylizacji, mogących wywoływać podrażnienia i reakcje alergiczne.

Kiedy pierwszy raz obciąć dziecku włosy?

Zwykle przyjmuje się, że pierwsze strzyżenie należy wykonać kiedy dziecko skończy rok. Wtedy powinno już umieć samodzielnie siedzieć. Rodzice często decydują się robić to samodzielnie, jednak warto pamiętać, że dziecko wykonuje niekontrolowane ruchy, odwraca się, dlatego trzeba zachować wyjątkową ostrożność, żeby przypadkiem nie zrobić mu krzywdy. Zwłaszcza że kości czaszki w pełni wykształcają się nawet dopiero w 18. miesiącu życia, a do tego czasu mózg chroni jedynie delikatne ciemiączko. Dlatego jeśli rodzic obawia się, czy podoła temu zadaniu, warto powierzyć je specjaliście.

Pierwsze cięcie

Dla malucha pierwsza wizyta u fryzjera to trudne i często stresujące doświadczenie, dlatego wcześniej należy z nim porozmawiać i wyjaśnić, co dokładnie będzie się działo. Nie wolno tego wyolbrzymiać, tylko raczej traktować jako przyjemność. Optymizm i spokój rodzica udzieli się też maluchowi.

Warto skorzystać z oferty salonów specjalizujących się we fryzjerstwie dziecięcym, gdzie mali klienci przebywają w kolorowym pokoju z zabawkami i  niskimi mebelkami, a w trakcie strzyżenia mogą oglądać bajki, bawić się, a nawet grać na konsoli.

Dzieci zwykle niechętnie zakładają fryzjerską pelerynę, dlatego dobrze zabrać dla swojej pociechy koszulkę do przebrania. Dzięki temu obcięte włoski nie będą powodowały swędzenia i uczucia gryzienia. Warto też zdecydować się na strzyżenie maszynką zamiast nożyczek, chyba że dziecko boi się i stanowczo odmawia. Nowoczesne urządzenia są bezpieczne, nie kaleczą skóry, nie ciągną włosów, poza tym strzyżenie trwa o wiele krócej.

Upięcia i mały bob

Przede wszystkim musi być wygodna, by nie przeszkadzała w zabawie, a włosy nie powinny zasłaniać twarzy, wpadać do oczu czy talerza.

W przypadku dziewczynek najlepiej sprawdza się upinanie długich włosów. Jest wiele możliwości, można upleść warkocz, francuza, kłos lub po prostu uczesać je w koński ogon lub dwa kucyki. Jeśli decydujemy się na krótsze cięcie, można zdecydować się na boba — z grzywką lub bez. Fryzurkę warto przyozdobić wesołą kokardką, kolorowymi spineczkami czy opaską.
A dla chłopców najlepszym rozwiązaniem będzie klasyczne krótkie cięcie, czyli nieco dłuższa góra i wycieniowane boki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.