Mało krwi. Apel do krwiodawców

W oddziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Tarnowskich Górach poważnie spadła liczba osób, które oddają krew. – Można powiedzieć, że odwiedza nas 1/4 dawców. Jest bardzo źle – mówią pracownicy. Liczba pobrań zmniejszyła się też w innych punktach, braki są poważne. 
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach apeluje o oddawanie krwi. Właśnie teraz, w czasie epidemii koronawirusa i wzrastającej liczby osób hospitalizowanych jest ona szczególnie potrzebna. 16 marca największe braki dotyczyły grupy 0 RhD- (ujemne), gdyż w nagłych wypadkach, przy braku krwi właściwej grupy, może być przetoczona każdemu biorcy. Problem polega na tym, że jest to jedna z rzadziej występujących grup krwi. Posiada ją zaledwie ok. 7 proc. Polaków.
– Krew jest bardzo potrzebna, niestety obserwujemy, jak dramatycznie spadła liczba dawców. O oddanie krwi apelujemy do wszystkich zdrowych osób i honorowych dawców krwi. Ważne, żeby zgłaszały się osoby, które nie podróżowały ostatnio do innych krajów, a także nie miały kontaktu z osobą zarażoną lub pozostającą w kwarantannie. Nie mogą mieć stanu podgorączkowego ani gorączki, kaszlu – informują pracownicy oddziału w Tarnowskich Górach. Przed wejściem mierzona jest temperatura.
(aj)
Czytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.