Luzowanie obostrzeń, ale nie u nas. Przyspieszają szczepienia

W ostatnim tygodniu wyraźne zmniejszyła się liczba zachorowań na koronawirusa. Rząd zdecydował, że poluzuje obostrzenia. Niestety, nie wszędzie. Na czarnej liście województw, w których liczba zachorowań jest zbyt duża, by odwołać dotychczasowe ograniczenia, jest Śląsk. Jednocześnie w całym kraju mają przyspieszyć szczepienia. Stanie się tak pod warunkiem, że będzie dostateczna ilość szczepionek.

Województwa, w których przedłużono obowiązujące obostrzenia, to te, w których średnia dzienna liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców przekroczyła 35. Są to: śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie oraz opolskie.

Na Śląsku obostrzenia wciąż obowiązują

W wymienionych województwach nadal zamknięte pozostają hotele, salony fryzjerskie i kosmetyczne, baseny, kluby fitness i kosmetyczne, dzieci wszystkich klas uczą się w trybie zdalnym. Otwarte są żłobki. Ponadto nadal nie działają wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane (powyżej 2 000 m kw.), z kolei w centrach i galeriach handlowych działają tylko sklepy spożywcze, apteki i drogerie, salony prasowe i księgarnie.

W placówkach handlowych, na targu lub poczcie obowiązują limity osób, podobnie w  miejscach kultu religijnego. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób. Wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki. Możliwe jest również uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – przy zachowaniu limitu do 25 osób.

Szczepienia dla coraz młodszych

Rząd chce przyspieszyć szczepienia. W nowych przepisach znalazł się zapis, który ma ograniczyć marnotrawstwo szczepionek: gdy w punkcie szczepień pozostaną niewykorzystane dawki, będzie możliwe szczepienie każdej osoby pełnoletniej, która wyrazi taką chęć.

Jednocześnie na szczepienia mogą się rejestrować coraz młodsze osoby. Od wczoraj, 26 kwietnia każdego dnia będzie rozpoczynała się rejestracja kolejny dwóch roczników, w maju – trzech.

Ruszają Punkty Szczepień Powszechnych

Aby sprostać tempu szczepień, gminy tworzą miejsca, w których można szczepić po kilkaset osób dziennie. W Tarnowskich Górach taki punkt powstał w hali sportowej przy obwodnicy. Miasto stworzyło go wspólnie z tarnogórskim Bi-Medem. W Radzionkowie utworzono go wspólnie z Centrum Medycznym Kardio.CLINIC & TE-VITA w sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 1.

Tarnowskie Góry uruchamiają Punkt Szczepień Powszechnych w środę, 28 kwietnia, Radzionków – 4 maja. W jakim tempie będą prowadzone szczepienia w tych miejscach zależy przede wszystkim od tego, ile państwo zapewni gminom szczepionek.

Jak zarejestrować się na szczepienie?

Upoważnieni do zapisów mogą rejestrować się na kilka sposobów. Dzwoniąc na infolinię 989, za pośrednictwem internetu – korzystając z systemu e-Rejestracji, Internetowego Konta Pacjenta, wysyłając SMS-a na numer 880-333-333 lub bezpośrednio w punkcie szczepień.

Polscy pacjenci otrzymują cztery szczepionki przeciw COVID-19. Szczepionki firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe, zaś preparat Johnson & Johnson, wymaga podania jednej dawki.

Elżbieta Kulińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.