Kwas foliowy wpływa na rozwój mózgu dziecka

Warto go zażywać jeszcze przed zajściem w ciążę, a potem podczas karmienia piersią. W apteczce przyszłej mamy powinien się znaleźć kwas foliowy.

Należy go łykać minimum 6 tygodni przed planowaną ciążą. – Nie zawsze udaje się dokładnie przewidzieć zajście w ciążę i dlatego najlepiej zabezpieczyć się przed niedoborami kwasu foliowego jak najszybciej. Powinno się go suplementować również w trakcie karmienia piersią. Wtedy zapotrzebowanie na niego jest jeszcze większe – mówi rezydentka ginekologii Izabela Trzewik.

Dawka kwasu foliowego

Minimalna i jednocześnie wskazana dawka kwasu foliowego to 0,4 mg na dobę. Taką ma większość preparatów na rynku. – Niektóre ciężarne wymagają większych dawek – do 5 mg na dobę. Jednak o ich zwiększeniu decyduje lekarz prowadzący ciążę – zauważa lekarka. Kwas foliowy można przedawkować. – Nie wolno samodzielnie, bez konsultacji z lekarzem, łykać wielu tabletek “na wszelki wypadek”. Nie ma natomiast znaczenia, o której godzinie będziemy je zażywać. Ważne jest, by robić to systematycznie – ustalenie konkretnej pory na pewno ułatwi sprawę – zwraca uwagę Izabela Trzewik.

Kwas foliowy wpływa na rozwój ośrodkowego układu nerwowego dziecka, czyli mówiąc prościej na jego mózg. Prawidłowa suplementacja obniża ryzyko otwartych wad cewy nerwowej aż o 72 proc. – Jedna tabletka dziennie, a zagrożenie, że nasze dziecko będzie miało przepuklinę mózgowo-rdzeniową znacznie spada. Kwas foliowy wpływa też na zmniejszenie ryzyka wystąpienia wad serca i układu moczowego, poronienia i zakrzepicy – mówi lekarka.

Doradza też przyszłym matkom stosowanie innych suplementów diety, takich jak wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega 3, szczególnie kwas DHA, jod i witamina D3. Lekarz może też przepisać żelazo i magnez.

 

Agnieszka Reczkin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.