Kto podgląda noworodki?

W Piekarach Śląskich w szpitalu miejskim nagrywa się noworodki. W ramach programu pilotażowego u dzieci wykrywa się neurologiczne zaburzenia rozwojowe.

– Badanie noworodka rejestrowane jest za pomocą kamery wideo. Jego wynik jest wiarygodną prognozą rozwoju psychoruchowego na wczesnym etapie życia dziecka – mówi Aleksandra Szatkowska z Piekarskiego Centrum Medycznego, prowadzącego szpital.

– Nie jesteśmy w stanie sami obiektywnie ocenić zaburzeń neurorozwojowych u niemowląt. Dlatego proponujemy nieinwazyjne badanie dziecka – mówi Joanna Wojcieszczyk-Bacia, specjalista pediatrii i neonatologii, kierownik oddziału noworodków.

Badanie przeprowadza się tylko wówczas, gdy rodzice wyrażą na to zgodę. Obserwuje się noworodki między 48. a 72. godziną życia. Dziecko kładzie się na specjalnym stole. Wokół znajduje się stabilny stelaż ramy, na którym zamontowano kamerę. Nagrywanie trwa maksymalnie 10 minut. Dzieciak po prostu leży, a lekarze obserwują jego naturalne zachowanie.

Program przeprowadzany jest razem z pracownikami katedry kinezyterapii i metod specjalnych fizjoterapii Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach oraz katedrą informatyki i aparatury medycznej Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Przebadanych ma być ponad 100 dzieci.

Agnieszka Reczkin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.