Kryzys lekowy. Ruszyła infolinia

W poniedziałek, 15 lipca, uruchomiona została infolinia dla pacjentów, którzy chcą się dowiedzieć, w której aptece znajdą potrzebny im lek. Lista leków, które nie są dostępne, stale się wydłuża.

Od poniedziałku (15 lipca) dzwoniąc pod bezpłatny numer Telefonicznej Informacji Pacjenta – 800 190 590 – dowiesz się, w której aptece kupisz lek. Połączenia będą odbierać konsultanci Narodowego Funduszu Zdrowia i Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

Jak połączyć się bezpośrednio z konsultantem od leków?

1. Wybierz bezpłatny numer 800 190 590,

2. Zgłosi się automatyczna sekretarka, która poprosi o wybór tematu rozmowy,

3. Z klawiatury telefonu wybierz cyfrę 3. Wtedy połączysz się z konsultantem, który podpowie Ci, gdzie kupisz lek, którego potrzebujesz.

Przed wizytą w aptece trzeba się upewnić, że jest on na miejscu. Numer telefonu do apteki poda konsultant podczas rozmowy.

Konsultant informuje o dostępności leków. Nie udziela informacji o dawkowaniu, ich zamiennikach oraz nie rezerwuje leków w aptece. Infolinia działa od poniedziałku do piątku, od godz. 8 do 18.

Problemy z lekarstwami są coraz większe. Na liście leków, których brakuje, opublikowanej dwa miesiące temu przez ministra zdrowia widniało ich 288. W lipcu lista się wydłużyła do 324.

Jak podaje Naczelna Izba Aptekarska, która apeluje do ministra zdrowia o interwencję, w aptekach zaczyna brakować leków stosowanych w takich chorobach jak: cukrzyca, nadciśnienie, choroby tarczycy, astma, POChP, alergia. Początkowo problem dotyczył niemal wyłącznie drogich leków oryginalnych, jednakże obecnie zaczyna również brakować popularnych leków generycznych. Farmaceuci twierdzą, że łącznie z grupą ponad trzystu leków stale zagrożonych brakiem dostępności, jest problem z blisko pół tysiącem produktów leczniczych, niedostępnych dla pacjentów, a sytuacja pogarsza się z dnia na dzień i przybiera dramatyczne rozmiary.

 

(eka)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.