Krwawa akcja policjantów

Świętować można różnie. Policjanci z okazji setnej rocznicy powstania policji państwowej oddają krew. Wielu z nich już wcześniej było krwiodawcami.

Akcja zaczęła się w styczniu i potrwa do końca roku. Włączyli się w nią także policjanci z tarnogórskiej komendy. Na razie oddali 15 litrów krwi. Kilkunastu funkcjonariuszy w punkcie krwiodawstwa pojawia się regularnie. Część z nich tylko kontynuuje dobry zwyczaj, bo krwiodawcami są od lat.

W 2018 roku odznaczenia Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu otrzymali kom. Marcin Kozieł i asp. sztab. Zbisław Pawłowski. Razem oddali prawie 60 l krwi. Takie samo wyróżnienie w tym roku trafiło do dzielnicowego mł. asp. Jakuba Szypuły. Ma krew A Rh- to i oddaje ją od ponad 10 lat. W sumie ponad 20 litrów życiodajnego płynu. Mówi, że to ogromna satysfakcja, ponieważ można w ten sposób uratować czyjeś życie.

Jednorazowo oddaje się 450 ml krwi. Tymczasem na przykład podczas operacji serca potrzeba takich 6 jednostek krwi, a do przeszczepu wątroby nawet 20. Najwięcej krwi potrzebują ofiary wypadków drogowych – nawet 50. W wakacje krwiodawcy są szczególnie mile widziani.

Aby zostać krwiodawcą, trzeba być zdrową osobą w wieku od 18 do 65 lat, o wadze powyżej 50 kilogramów. Należy też mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość. Kobiety mogą oddawać krew 4 razy w ciągu roku, a mężczyźni 6 razy – jednak nie częściej niż co 8 tygodni.

W Tarnowskich Górach Górach krew można oddać w punkcie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wielospecjalistycznym Szpitalu Powiatowym przy ul. Pyskowickiej. Rejestracja dawców od poniedziałku do piątku w godz. 7-12.30, tel. 32-382-39-40.

Agnieszka Reczkin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.