Koło się kręci, woda cieknie. Tężnia w mieście

Ma ją Chorzów, budują Piekary Śląskie, może kiedyś doczekają się jej również Tarnowskie Góry. Tężnie solankowe kojarzą się przede wszystkim z miejscowościami uzdrowiskowymi. Teraz się to zmienia. Coraz więcej miast – także na Śląsku – funduje sobie podobną atrakcję.

Dosyć zaskakująco może wyglądać tężnia solankowa w przemysłowym Chorzowie. Jak by tego było miało, postawiono ja na pl. Hutników, w sąsiedztwie estakady, którą biegnie ruchliwa droga (Katowice-Bytom). Miejsce nie jest zbyt szczęśliwe, ale jednak w sąsiedztwie tężni jest ciszej i spokojniej niż można by się spodziewać.

Powstawała od 2018 roku, uruchomiono ją w 2020 roku. Jak przekonują władze miasta, tężnia solankowa nawiązuje do historii miasta. Na początku XIX wieku Chorzów był… uzdrowiskiem, w którym odkryto wody żelazowo-siarczane.

W Piekarach zagłosowali mieszkańcy

Tężnię – pierwszą w mieście – budują w tej chwili również Piekary Śląskie. Co ciekawe obiekt powstaje w ramach budżetu obywatelskiego, czyli pomysł zyskał w głosowaniu poparcie mieszkańców.

“W ramach zadania budowy tężni solankowej powstanie kompletne wyposażenie, zbiornik solanki, urządzenie zasilająco-sterownicze, altana, a także ławki z oparciem, kosze na śmieci i stojaki na rowery. Ponadto utwardzony i zagospodarowany zostanie przyległy teren wraz z odtworzeniem trawników. Pojawi się też zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne oświetlenie tężni” – zapowiadają władze miasta. Jeżeli pomysł chwyci i mieszkańcy będą korzystali z obiektu, miasto zamierza budować kolejny.

Nie tylko dla alergików

Najbardziej znana tężnia solankowa w Polsce znajdują się w Ciechocinku, druga pod względem wielkości jest budowla w Inowrocławiu. Tężnia solankowa to nic innego jak ogromne inhalatorium. Zbudowana jest z drewna pochodzącego z drzewa iglastego i przeważnie z gałęzi tarniny. Dzięki pompie solanka transportowana jest ku górze, a następnie spada, rozbijając się o gałązki tarniny, tworząc wokół aerozol i specyficzny mikroklimat. Solanka to woda mineralna, zawierająca cenne mikroelementy, które wnikają do naszego organizmu poprzez skórę i układ oddechowy.

Przebywanie w pobliżu tężni pomaga w leczeniu chorób układu oddechowego i wzmacnia system odpornościowy. Z takiej kuracji powinny korzystać zwłaszcza osoby cierpiące na alergie, nadciśnienie tętnicze, mającym problemy z zatokami.

 

 

Elżbieta Kulińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.