Kolejne zachorowania: ognisko odry w Bytomiu

Od listopada ubiegłego roku 22 osoby zachorowały w województwie śląskim na odrę. Jak 4 stycznia podał sanepid u kolejnych 22 podejrzewa się chorobę. Ogniska choroby znajdują się w kilku miejscach,jesienią były to m.in. Lubliniec i Gliwice. Ostatnio choroba pojawiła się w Bytomiu.

Odra jest chorobą wirusową, źródłem zakażenia jest człowiek w okresie zaraźliwości, czyli 1-3 dni przed wystąpieniem pierwszych objawów takich jak gorączka i kaszel oraz 5 dni przed pojawieniem się wysypki. Chory przestaje zakażać 5 dni po wystąpieniu wysypki. Dlatego też ciężko jest zapobiegać tej odrze tylko i wyłącznie poprzez izolację osób zakażonych.
Wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową lub powietrzno-kropelkową, rzadziej przez skażone przedmioty. Okres wylęgania odry trwa 7-18 dni i może być dłuższy u osób dorosłych.

Objawy odry

Objawy odry to: zapalenie spojówek, łzawienie oczu, światłowstręt, nieżyt błony śluzowej nosa i suchy kaszel. Na błonach śluzowych jamy ustnej na wysokości zębów trzonowych pojawiają się charakterystyczne białe plamki na czerwonym tle. Pojawia się gorączka nawet do 40 stopni Celsjusza. Następnie w późniejszym okresie wysypka, która rozpoczyna się za uszami, na twarzy, przesuwa się na tułów i kończyny.

W Polsce szczepienie obowiązkowe przeciwko odrze realizowane jest preparatem skojarzonym przeciwko odrze, śwince i różyczce. Obecnie szczepienia są wykonywane u dzieci od 13. do 15. miesiąca życia oraz w 6. roku życia (po 5. urodzinach dziecka) dawką przypominającą.


Sytuacja epidemiologiczna zachorowań na odrę w województwie śląskim do 4 stycznia 2019 r.
– liczba zachorowań na odrę – 22
– liczba osób z objawami klinicznymi, u których podejrzewa się zachorowanie na odrę – 22
Zachorowania i podejrzenia zachorowań wystąpiły na terenie nadzorowanym przez sanepid w: Lublińcu, Bytomiu, Katowicach, Gliwicach, Kłobucku, Częstochowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Tychach, Żywcu, Cieszynie.

Powikłania po odrze

Około 30 proc. zachorowań na odrę przebiega z powikłaniami szczególnie wśród dzieci do 5. roku życia i dorosłych w wieku powyżej 20 lat. Najczęstsze powikłania to zapalenie ucha środkowego, które prowadzi do utraty słuchu, biegunka, zapalenie płuc, ostre zapalenie mózgu prowadzące do obrzęku mózgu, zaburzenia wzroku prowadzące do ślepoty, rzadkie ciężkie uszkodzenia mózgu znane jako podostre stwardniające zapalenie mózgu (SSPE), którego objawy pojawiają się kilka lat po chorobie. Odra jest najbardziej niebezpieczna dla dzieci do 5 lat oraz osób z zaburzeniami układu odporności. Co czwarta chora osoba wymaga hospitalizacji. Jedna na 1000 chorych umiera w przebiegu choroby.

Przed wprowadzeniem szczepień przeciw odrze, w dzieciństwie chorowała prawie każda osoba. Epidemie występowały co 2-3 lata. W Polsce przed wprowadzeniem szczepień (lata 1955-1974) chorowało od 70 000 do 130 000 osób w latach pomiędzy epidemiami oraz od 135 000 do 200 000 w latach epidemicznych. Umierało 200-300 dzieci, a tysiące miało ciężkie powikłania wymagające długotrwałej hospitalizacji. Obecnie w Europie obserwujemy niepokojący wzrost liczby zachorowań na odrę, w tym również zgony. Ogromna większość osób chorych nie była zaszczepiona. W Polsce każdego roku występuje od 60 do 130 zachorowań.

(źródła: wsse.katowice.pl, szczepienia.pzh.gov.pl)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.