Kobiety w ciąży nie powinny unikać dentysty

Często kobiety w ciąży unikają wizyt u stomatologa, obawiając się, że jakikolwiek zabieg może zaszkodzić dziecku. Nic bardziej mylnego. To raczej infekcje bakteryjne, których objawem są bóle zębów, mogą okazać się groźne dla płodu, powodując nawet poronienia. Stomatolodzy twierdzą stanowczo, że nieleczenie zębów jest szkodliwe zawsze i dla każdego.

W trakcie ciąży, zęby nie psują się szybciej niż zwykle. Jednak wiele pacjentek w tym czasie rezygnuje z kontroli u stomatologa, co pogarsza stan ich jamy ustnej. Prawidłową higienę mogą utrudnić szalejące wówczas hormony ciążowe, które rozpulchniają dziąsła sprawiając, że stają się one obolałe, bardziej wrażliwe i krwawiące. To może zniechęcać niektóre panie do skrupulatnego mycia zębów, co może sprzyjać powstawaniu kamienia nazębnego i próchnicy. Ponadto wymioty, towarzyszące ciężarnym w pierwszym trymestrze, mogą uszkadzać szkliwo. Dlatego w tym szczególnym czasie należy bardziej niż zwykle dbać o stan uzębienia. Także kontrolując go u dentysty.

 

 

Leczenie bez obaw 

– W czasie ciąży bez obaw można przeprowadzać leczenie zachowawcze zębów oraz zabiegi z zakresu profilaktyki, jak np. usuwanie kamienia nazębnego, lakierowanie czy piaskowanie. Preferowanym okresem na leczenie jest drugi trymestr ciąży – tłumaczy Agnieszka Luty, stomatolog z ZOZ Prodent w Tarnowskich Górach. Jeśli jest to konieczne, przeprowadza się również leczenie kanałowe oraz zabiegi chirurgiczne. – Należy jednak pamiętać, że nie wykonujemy w tym okresie rentgenodiagnostyki, przez co leczenie jest dla lekarza utrudnione. Dlatego po porodzie wskazana jest kontrola radiologiczna tak przeprowadzonego zabiegu. Należy też pamiętać, że leczenie kanałowe zęba może być czasochłonne, co dla pacjentki w ciąży może być dużym utrudnieniem – dodaje Agnieszka Luty.

Ze znieczuleniem

Panie w stanie błogosławionym, które nie wyobrażają sobie wizyty u dentysty bez skorzystania ze znieczulenia, nie muszą z tego powodu unikać stomatologa. Ciąża bowiem nie jest żadnym przeciwwskazaniem do wykonania miejscowego znieczulenia. Należy poinformować lekarza o swoim stanie, jeśli ciąża jest jeszcze niewidoczna, a on dobierze bezpieczny środek. Agnieszka Luty podkreśla, że leczenie bez znieczulenia powoduje stres u wielu osób. Ten może być szczególnie obciążający dla pacjentki, a nawet odczuwalny przez dziecko.

Choć stomatologa nie należy się bać spodziewając się potomstwa, warto wybrać się do niego, wcześniej – planując dziecko. Pozwoli to uniknąć przykrych epizodów w ciąży i przeprowadzić sanację w jamie ustnej, czyli wyleczyć wszystkie zęby.

Hanna Kampa

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.