Nie każdy może nosić maskę antysmogową

Najtańsze maski przeciwko smogowi, które można kupić w aptekach, nie są skuteczną ochroną, ale mają działanie psychologiczne. W odpowiednią maseczkę chroniąca przed smogiem trzeba zainwestować.

– Musi mieć odpowiedni, wymienny filtr i wyglądać estetycznie, żeby chciało się ją zakładać. Warto też pamiętać, że nie każdy może ją nosić – mówi Patyk Białas z Katowickiego Alarmu Smogowego.

W maskę antysmogową trzeba zainwestować nie tylko pieniądze, ale też czas. Żeby wybrać odpowiednią należy zwrócić uwagę na kilka parametrów. Wybór masek w sieci wciąż jest znacznie większy niż w sklepach stacjonarnych, przynajmniej jeśli chodzi o nasz teren.

Rozmiar

Maska musi być dobrze dopasowana do twarzy, tak, żeby poza filtrem nie przepuszczała powietrza, bo wtedy jej noszenie mija się z celem. Producenci często podają instrukcję, jak zmierzyć twarz, żeby znaleźć odpowiedni dla siebie rozmiar. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na sposób umocowania maski na twarzy, czy będzie wygodny, a maska nie zmieni położenia.

Filtr 

To serce maski antysmogowej i dlatego cena tych z filtrami, jest kilkakrotnie większa od ceny maseczek ochronnych. Powinien filtrować małe cząsteczki pyłu PM 2,5 i PM 10. Takie wyłapuje filtr o standardzie Hepa. Z kolei filtr węglowy oddziela gazy i związki chemiczne jak dwutlenek siarki lub węgla, tlenki azotu. Najlepszym rozwiązaniem jest maska, w której oba filtry są połączone. W maseczkę z wymiennym filtrem trzeba będzie więcej zainwestować i wymieniać regularnie filtry, ale będzie służyć dłużej. Maska z filtrem jednorazowego użytku będzie tańsza, ale po pewnym czasie trzeba będzie kupić nową.

Sport 

Osoby aktywne: biegacze, rowerzyści potrzebują masek o innym standardzie. Przy intensywnym wysiłku zwiększa się tempo oddechu, są więc bardziej narażeni na działanie szkodliwych substancji. Maski sportowe różnią się od zwykłych m.in. konstrukcją zaworów, które pozwalają na większą swobodę oddychania przy intensywnym treningu. – Mam maskę z tych tańszych, za ok. 50 zł. Faktycznie zatrzymuje smog, kiedy ją założyłem poczułem różnicę. Ale uważam, że nadaje się do chodzenia lub spokojnego joggingu. Przy szybszym biegu przepuszcza niedostateczną ilość powietrza – relacjonuje biegacz z Tarnowskich Gór.

W każdej masce antysmogowej oddychanie będzie utrudnione. Dlatego trudno ją nosić przy zakatarzonym nosie. Może też przeszkadzać zawilgocenie, zwłaszcza jeśli uprawia się sport. O maskę trzeba też dbać: regularnie ją czyścić i prać, pilnować wymiany filtrów.

Maski nie są zalecane dzieciom poniżej 10. roku życia, ponieważ ich układ oddechowy wciąż się rozwija. Nie są wskazane też dla osób o słabych mięśniach układu oddechowego, starszych i cierpiących na dolegliwości układu oddechowego. W takich wypadkach lepiej skonsultować się z lekarzem.

 

Alicja Jurasz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.