Jak żyć z AZS?

Atakuje często znienacka, mimo leczenia objawy nieraz wracają. Atopowe zapalenie skóry niełatwo wyleczyć, ale warto próbować. Zwłaszcza że z roku na rok przybywa nowych, skutecznych metod terapii – i coraz lepszych dermokosmetyków.

Coraz więcej pacjentów zgłasza się do dermatologa z objawami atopowego zapalenia skóry. W większości chorują małe dzieci — 15-20 proc. niemowląt. U 30 proc. chorych zmiany ustępują  do 3-4. roku życia, a u 80 proc. do okresu dojrzewania. Rzadziej na AZS cierpią osoby dorosłe, co nie oznacza, że nie borykają się z uciążliwymi symptomami choroby. Klasyczne objawy często ustępują, ale skłonność do rozwoju innych postaci alergii skórnych pozostaje do końca życia.

“Atopowy” znaczy dziwny

Atopowe zapalenie skóry to nadmierna, nietypowa reakcja immunologiczna na czynnik, który pozostała część społeczeństwa toleruje. Jest przewlekłą chorobą o podłożu genetycznym. To oznacza, że jeśli rodzice chorują na jakąś chorobę atopową, istnieje 75-procentowe prawdopodobieństwo, że dziecko również będzie alergikiem. Przy czym atopia może rozwinąć się na każdym etapie życia, zdarza się nawet, że uczulenie wywołuje czynnik, który towarzyszył nam przez długie lata i dotychczas nie stanowił problemu.

AZS daje różne objawy, w zależności od wieku pacjenta. Do 4. miesiąca życia może objawiać się szorstkimi, czerwonymi policzkami lub ogólnym zapaleniem skóry z obfitym złuszczaniem, głównie na głowie. Przed ukończeniem 1. roku życia mogą wystąpić różowe, złuszczające się, silnie swędzące plamy na tułowiu i kończynach. Później pojawiają się stany zapalne w okolicach naturalnych fałdów skórnych: zgięć łokciowych, kolanowych, nadgarstków, szyi i na twarzy. U dorosłych atopia może przybierać postać wyprysku alergicznego dłoni, ale nie tylko. Chorobie zawsze towarzyszy duża suchość skóry i trudny do opanowania świąd. W stanach bardzo nasilonych dochodzi do zakażeń bakteryjnych.

Nawilżanie, probiotyki i helioterapia

Skóra atopowa wymaga troskliwej i regularnej pielęgnacji. Dlatego nawilżanie stanowi bardzo istotny element leczenia, zmniejszając świąd i suchość skóry. Dermatolodzy najczęściej polecają emolienty z dodatkiem mocznika, czasem witamin.

Jeśli to tylko możliwe, warto spróbować wyeliminować z diety lub otoczenia alergeny nasilające chorobę. U dzieci często są to białko mleka krowiego i jaja kurzego. Ważne jest przyjmowanie probiotyków. To jeden z nowszych sposobów leczenia AZS, szczególnie polecany najmłodszym dzieciom.

W bardziej nasilonych przypadkach lekarz może przepisać doustne leki przeciwhistaminowe i zewnętrzne maści sterydowe. Czasem trzeba włączyć sterydy doustnie. W ośrodkach alergologicznych przeprowadza się odczulanie, szczególnie skuteczne w przypadku alergii na pyłki roślin i roztoczy, mniej na substancje pokarmowe. Niestety jest nieskuteczne przy alergii kontaktowej, na przykład na metale. W niektórych przypadkach dobre efekty przynoszą helioterapia — leczenie słońcem i fototerapia — kuracja z wykorzystaniem światła.

Czy można wygrać a AZS?

W niektórych przypadkach nawet wieloletnia kuracja pod okiem dermatologa uniemożliwia całkowite wyeliminowanie choroby, a objawy powracają. Jak żyć z atopią? Najprostszym sposobem byłoby usunięcie z otoczenia alergenów, co nie zawsze jest możliwe. Na pewno warto wyeliminować czynniki dodatkowo podrażniające skórę, takie jak ubrania z naturalnej wełny. Najlepiej nie używać też produktów zawierających detergenty i mocnych środków myjących do ciała.

Warto też pamiętać, że produkty z drogerii mogą pogorszyć stan skóry atopowej. Najlepiej zaopatrzyć się w dermokosmetyki — zarówno te przeznaczone do codziennej pielęgnacji, jak i do makijażu. Nie zawierają chemicznych ulepszaczy, barwników i substancji zapachowych, dzięki czemu nie podrażniają wrażliwej skóry.

U dorosłych bardzo ważną decyzją jest wybór profesji. Pod wpływem kontaktu z chemikaliami objawy mogą powrócić, dlatego borykając się z AZS, warto dobrze się zastanowić przed rozpoczęciem pracy fryzjerki, ślusarza czy murarza.

Agnieszka Gabała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.