Jak wyjechać do sanatorium z ZUS?

Każdy, kto starał się o pobyt w sanatorium, wie, jak długi jest czas oczekiwania na wyjazd. Można go znacznie przyspieszyć, korzystając ze skierowań do sanatorium wydanych przez ZUS. Jest tylko jeden haczyk: Zakład Ubezpieczeń Społecznych kieruje do sanatoriów osoby, które mają poważne kłopoty ze zdrowiem, ale chcą uniknąć pójścia na rentę.

– Zależy nam na tym, by do sanatoriów trafiały osoby, które po rehabilitacji będą miały duże szanse na odzyskanie zdolności do pracy. Sanatorium ma więc pomagać w odzyskaniu tej zdolności, a nie stanowić dobrą opcję urlopowo-wypoczynkową na koszt wszystkich ubezpieczonych – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.

W tamtym roku zakład skierował do sanatoriów 90 tys. osób. W województwie śląskim było to 15 tys. zł, z czego 2 tysiące skierowań wydał Oddział ZUS w Zabrzu obejmujący swoją działalnością powiat tarnogórskiego.

Zakład ma podpisane umowy ze 100 ośrodkami rehabilitacji leczniczej w całym kraju. W wśród nich są sanatoria w Ustroniu, Ciechocinku, Krynicy czy Kołobrzegu. W tym roku lista  ma się wydłużyć. Mają się na niej znaleźć ośrodki, które będą się zajmować ofiarami wypadków – chodzi o tzw. wczesną rehabilitację powypadkową.  

Wyjazd w 3 miesiące

– Warto zaznaczyć, że na pobyt w sanatorium nie musimy czekać zbyt długo. Średni czas oczekiwania na wyjazd to około 3 miesiące, wszystko jednak zależy od schorzenia. Są takie, które wymagają dłuższego oczekiwania, nawet do pół roku. Bywa też, że w ciągu dwóch miesięcy od decyzji można wyjechać do sanatorium z ZUS – zapewnia rzeczniczka. 

Najwięcej osób, które w ubiegłym roku skorzystały z rehabilitacji leczniczej, cierpiało na schorzenia narządu ruchu (w województwie śląskim było to ponad 13 tys. skierowań).

Jak zdobyć skierowanie?

Co trzeba zrobić, by otrzymać skierowanie do sanatorium z ZUS? Rehabilitację proponuje lekarz np. pierwszego kontaktu. Wniosek wraz z dokumentacją medyczną potwierdzającą rozpoznanie schorzenia należy złożyć w ZUS. Jeżeli lekarz orzecznik ZUS wyda orzeczenie o potrzebie rehabilitacji do takiej osoby wysyłane jest zawiadomienie o skierowaniu do ośrodka rehabilitacyjnego.

W 2018 w województwie śląskim na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS skierował 15 132 osoby. Najwięcej, podobnie jak wykazują statystyki krajowe, bo ponad 13 tys. ubezpieczonych – ze schorzeniami narządu ruchu.
602 osoby zostało skierowanych do sanatorium w związku z chorobami układu krążenia, a 499 osób z problemami psychosomatycznymi. W dalszej statystyce są schorzenia układu oddechowego, związane z onkologią gruczołu piersiowego i chorobami narządu głosu.
Prawie co druga osoba, która skorzystała z rehabilitacji, wróciła do pracy. Dla porównania w 2006 roku zaledwie co trzecia.

Na podstawie materiałów ZUS.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.