Jak ujarzmić włosy po czapką? Zimowa pielęgnacja

Skuteczna pielęgnacja zaczyna się od prawidłowego mycia: zarówno skóry głowy, jak i samych włosów. Nie bez powodu eksperci zwracają uwagę na ten podział. Podobnie jak na regularne stosowanie odżywek i masek, zwłaszcza w czasie zimowych chłodów.

Coraz więcej mówi się o tym, że osoby, które farbują włosy, powinny stosować dwa różne szampony. Jeden do samej skóry głowy, by ją dokładnie oczyścić z kurzu i tłuszczu, a drugi już bezpośrednio do włosów — na długość i końce — najlepiej z przeznaczeniem do włosów farbowanych.

Tym, którzy się nie farbują, wystarczy szampon jednego rodzaju. Jednak także powinno się go użyć dwukrotnie podczas jednego mycia: najpierw do oczyszczenia skóry głowy, a następnie włosów.

Odżywka do spłukiwania czy bez?

Co z produktami typu 2w1 czy 3w1? Choć skutecznie kuszą osoby zachęcone perspektywą oszczędności czasu, efekty pielęgnacyjne po ich zastosowaniu nigdy nie będą tak satysfakcjonujące jak w przypadku tradycyjnych odżywek. A tych warto używać po każdym myciu.

Są absolutnie konieczne w przypadku zwolenników naturalnych szamponów, pozbawionych sztucznych dodatków. Ale nie tylko. Odżywiają włosy, wzmacniają, ułatwiają rozczesywanie, stylizację i dodają blasku. Za najskuteczniejsze uznaje się odżywki do spłukiwania i maski. Te drugie warto na włosach zostawić przez dłuższy czas i owinąć głowę folią czy ciepłym ręcznikiem.

Swoją funkcję spełniają też produkty bez spłukiwania, w sprayu, emulsji lub kremie. Warto jednak dobrać konsystencję kosmetyku do typu włosa. Niektóre “cięższe” preparaty nie sprawdzą się w przypadku włosów przetłuszczających się i rzadkich.

Jak stosować olejek arganowy?

Można też wybrać ampułki do włosów, np. z olejkiem arganowym, które są bardziej skondensowane. W niektórych salonach kosmetycznych istnieje dodatkowo możliwość, by po nałożeniu ampułki umieścić głowę w tzw. saunie. Dzięki niej otwierają się łuski włosowe, a produkt wnika głęboko w strukturę włosa. Łuski zamyka się potem chłodnym powietrzem. Substancja odżywcza utrzymuje się w środku włosa do 10 myć.

Produkty zawierające argan nawilżają włosy, regenerują ich zniszczoną strukturę, przywracają elastyczność i blask. Olejek arganowy ma działanie przeciwutleniające, zawiera kwasy tłuszczowe, witaminy, kwas omega-3, ekstrakty z nasion lnu, lawendy, rozmarynu, rumianku i olejku jojoba oraz keratynę. Wszystkie te składniki poprawiają strukturę nawet najbardziej zniszczonych włosów. Aplikuje się go w bardzo małej ilości — wystarczy dosłownie kropelka o średnicy 10 groszy. Nie wolno wcierać go u nasady głowy, ale tylko na długość włosa i końce. Jeśli nie zastosujemy się do tych zaleceń, nasze włosy będą po prostu tłuste.

Gorące nożyczki i lakier do włosów

Zimą nasze włosy są, podobnie jak latem, podatne na przesuszenie. To dlatego, że dużo czasu spędzamy w pomieszczeniach, gdzie powietrze w wyniku działania kaloryferów jest bardzo suche .

Dlatego zimą warto zasklepić końcówki włosa tzw. gorącymi nożyczkami. Mające temperaturę 130-150 st. C, podczas obcięcia zamykają końcówkę włosa, zamiast ją rwać. Dzięki temu woda na dłużej pozostaje w jego wnętrzu.

Zimą także nasze włosy częściej są naelektryzowane w wyniku noszenia czapek. Przed nakryciem głowy można delikatnie je polakierować, co pozwoli uniknąć tego kłopotu.

Agnieszka Gabała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.