Jak radzić sobie z ukąszeniami owadów i pajęczaków?

Lato rozkręciło się na dobre, a wraz z nim wrócił problem gryzących owadów. Choć zazwyczaj tego rodzaju ukąszenia nie są groźne, a ich efekty – opuchlizna i swędzenie – znikają po kilku dniach, to jednak czasem wiążą się z bólem, dyskomfortem i innymi przykrymi dolegliwościami, a nawet zagrożeniem życia. Na co trzeba szczególnie uważać?

Pszczoły, osy, pająki, komary, meszki, kleszcze, gzy, szerszenie…. Warto być przygotowanym na ich ewentualne ugryzienia, zwłaszcza u najmłodszych, szczególnie, że w ich przypadku nie możemy być pewni, czy nie wystąpi silna reakcja alergiczna.

Jeśli wiemy, że dziecko jest uczulone na jad owadów, pamiętajmy, by mieć przy sobie zastrzyk z adrenaliną (tzw. EpiPen), który należy podać niezwłocznie po ukąszeniu.

– Warto zaopatrzyć się także w leki przeciwhistaminowe. Co prawda nie zastąpią zaaplikowania adrenaliny, ale w sytuacjach awaryjnych złagodzą objawy wstrząsu do czasu przyjazdu karetki. Ggdy ukąszenie zdarza się po raz pierwszy, kluczowa jest obserwacja. Najczęstszymi objawami wstrząsu anafilaktycznego są: przyspieszone tętno, zawroty głowy, wymioty i biegunka, a czasem także trudności z oddychaniem i utrata świadomości. W takiej sytuacji powinniśmy natychmiast wezwać pogotowie – radzi Grażyna Jędrzejczyk, lekarz pediatra z Centrum Medycznego CMP.

To oczywiście skrajne sytuacje, jednak warto być przygotowanym także na te z pozoru błahe. Dzięki temu nie tylko przyniesiemy dziecku ulgę, ale także zapobiegniemy rozprzestrzenianiu się chorób przenoszonych przez niektóre owady.

Ugryzienie komara: jak złagodzić skutki

Choć zazwyczaj nie są niebezpieczne, to potrafią być uciążliwe. Uporczywe swędzenie często nie pozwala powstrzymać się od drapania, nawet do krwi. Czasem pojawia się też opuchlizna, która może świadczyć o uczuleniu na ślinę owada.

Gdy ukąsi komar, użyj żelu blokującego wydzielanie histaminy. Pamiętaj, że nie wszystkie preparaty są odpowiednie dla dzieci, dlatego przed ich użyciem przeczytaj ulotkę. Posmaruj skórę w miejscu ukąszenia maścią z pantenolem lub aloesem. Ulgę mogą przynieść też chłodne okłady.

Użądlenie osy: co robić?

Warto wiedzieć, że osy potrafią być agresywne, a ponieważ nie pozostawiają żądła w ciele ofiary, mogą ukąsić kilkakrotnie.

Gdy użądli osa:

• przemyj miejsce ugryzienia wodą z mydłem,

• w miejsce użądlenia przyłóż kompres z roztworem octu – jad osy ma charakter zasadowy, więc ocet zneutralizuje jego działanie.

Użądlenie pszczoły: jak reagować?

Użądlenie pszczoły często mylone jest z ukąszeniem osy, ze względu na podobny wygląd owadów. Sposób żądlenia jest jednak zupełnie inny – podczas gdy osa może ugryźć wielokrotnie, pszczoła może zrobić to tylko raz, zostawiając jednocześnie w ciele ofiary swoje żądło, z którego wydzielają się toksyny.

– W przypadku użądlenia dziecka przez pszczołę powinniśmy jak najszybciej usunąć żądło, podważając je płaskim przedmiotem (np. zdezynfekowaną kartą kredytową lub dowodem osobistym) i delikatnie wysuwając je ku górze. Absolutnie nie wolno nam uciskać skóry dookoła żądła i używać pęsety! W żądle pszczoły znajduje się dodatkowy zbiorniczek z jadem, którego naruszenie powoduje uwolnienie większej ilości toksyn – przestrzega Grażyna Jędrzejczyk z Centrum Medycznego CMP.

Gdy użądli pszczoła, usuń żądło. Miejsce ukąszenia przemyj wodą z mydłem. Na opuchliznę przyłóż zimny kompres. Uważnie obserwuj dziecko, aby rozpoznać ewentualne objawy reakcji alergicznej.

Ukąszenie przez kleszcza

Ugryzienie jest bezbolesne, ponieważ kleszcze wprowadzają pod skórę substancję znieczulającą. Dlatego po powrocie ze spaceru lub zabawy na zewnątrz powinniśmy dokładnie obejrzeć skórę dziecka.

Gdy znajdziesz kleszcza wczepionego w skórę, usuń go jak najszybciej. Im szybciej to zrobisz, tym mniejsze ryzyko zakażenia przenoszoną przez kleszcze boreliozą. Nie smaruj kleszcza masłem lub inną tłustą substancją, która rzekomo ma ułatwić jego wyciągnięcie. Kleszcz może wtedy zwymiotować i wprowadzić do organizmu dziecka zakaźne patogeny. W celu usunięcia kleszcza warto skorzystać ze specjalistycznych przyrządów, w które można zaopatrzyć się w aptece. Dzięki temu unikniemy komplikacji, a więc sytuacji, w której część pajęczaka zostanie w ciele. Zdezynfekuj miejsce ugryzienia.

Jak zapobiegać ukąszeniom owadów i pajęczaków?

Zupełnie uniknąć ukąszeń latem się nie da, ale można postarać się zminimalizować ryzyko. Co można zrobić w ramach profilaktyki?

Podczas zabawy na świeżym powietrzu, gdzie jest dużo owadów, unikaj jaskrawych, kolorowych ubrań. Choć to może być przyjemne i zdrowe dla stóp, lepiej by dziecko nie chodziło po trawie boso. Na wycieczki do lasu czy na łąkę zabieraj odzież wierzchnią, która ochroni odsłoniętą skórę. Stosuj preparaty odstraszające owady (repelenty): pamiętaj, że nie wszystkie są odpowiednie dla najmłodszych – poradź się farmaceuty. Jeśli masz podejrzenie, że dziecko może być uczulone na jad owadów, wybierz się z nim do alergologa. Przeprowadzi testy alergiczne, a w razie potrzeby odczulanie. Zaszczep dziecko przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Wybierając się na łono natury, miej przy sobie zestaw leków i sprzętów przydatnych w przypadku ukąszenia.

(źródło: www.zdrowie.pap.pl)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.