Jak prawidłowo dobrać soczewki kontaktowe?

Według statystyk wiosną chętniej kupujemy soczewki kontaktowe. Na aktywnym urlopie z powodzeniem zastępują okulary, trzeba je jednak fachowo dobrać i nauczyć się ich używać. Tylko wtedy możemy naprawdę zapomnieć, że mamy je na sobie.

Przeciętny klient salonu optycznego, zapytany o rodzaje soczewek kontaktowych, w pierwszej kolejności wymieni te jednodniowe, dwutygodniowe czy miesięczne. Jednak na zamówienie wykonuje się również soczewki przeznaczone do dłuższego użytkowania – przez rok lub więcej. – Do tej grupy zaliczamy soczewki stabilnokształtne, potoczne zwane twardymi. Z kolei jeśli chodzi o rodzaj materiału, największą popularnością cieszą się tzw. soczewki miękkie, na przykład hydrożelowe lub nowsze silikonowo-hydrożelowe – wymienia Patryk Zdebik, dyplomowany optometrysta, właściciel salonu optycznego w Tarnowskich Górach.
Soczewkami kontaktowymi koryguje się nie tylko wady sferyczne. Mogą je nosić również osoby z astygmatyzmem czy prezbiopią, czyli tzw. starczowzrocznością, która objawia się m.in. problemami podczas czytania po ukończeniu 40. roku życia.

Najpierw okulista lub optometrysta

Przygodę z soczewkami najlepiej rozpocząć pod kontrolą okulisty lub optometrysty. – Specjalista z zakresu doboru soczewek powinien sprawdzić ogólny stan oczu: powiek, spojówek, rogówek, rzęs oraz nawilżanie i stwierdzić, czy nie ma jakichkolwiek przeciwwskazań do noszenia tej formy korekcji. Kolejnym krokiem jest prawidłowy dobór rozmiaru, krzywizny bazowej i trybu noszenia soczewek. To niezbędne, by były bezpieczne dla zdrowia i nie powodowały dyskomfortu – podkreśla optometrysta.

Równie istotną rolę odgrywa nauka zakładania i ściągania soczewek, która także powinna odbywać się w towarzystwie osoby przeszkolonej w tym zakresie. Błędy mogą skutkować nie tylko wieloma nieudanymi próbami, ale też zaczerwienieniem, podrażnieniem oka, stanem zapalnym, a nawet prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia rogówki.

Nie kupuj soczewek “na oko”

Soczewki kontaktowe, tak jak każdy inny produkt medyczny, w internecie można kupić w okazyjnych cenach. Nie zawsze jednak znamy ich pochodzenie i nie mamy pewności, czy były przechowywane i transportowane zgodnie z zaleceniami producenta. Dlatego zamiast wirtualnych zakupów lepiej wybrać salon optyczny, specjalistyczną praktykę optometryczną czy okulistyczną, gdzie możemy również dobrać krople nawilżające do oczu oraz płyn pielęgnacyjny odpowiedni dla konkretnej marki soczewek.

– Stosowanie specjalistycznego płynu dezynfekująco-czyszczącego jest niezwykle istotne – soczewki kontaktowe “nie lubią” wody, w której rozwijają się szkodliwe dla oka drobnoustroje. Dlatego te o dłuższym czasie noszenia, należy przechowywać w specjalnym pojemniku, do którego wlewa się wspomniany płyn – wyjaśnia Patryk Zdebik.  – Jednak nawet fachowe dopasowanie, dobór i użytkowanie soczewek nie zwalnia nas z obowiązku regularnych wizyt kontrolnych, które powinny odbywać się co 6 miesięcy. Dzięki temu zarówno soczewkami, jak i dobrym zdrowiem będziemy cieszyć się przez długie lata.

 

Agnieszka Gabała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.