Informator dla niepełnosprawnych

Osoby z niepełnosprawnościami borykają się na co dzień nie tylko z uprzedzeniami, barierami architektonicznymi, ale też gąszczem przepisów. W Tworogu powstał dla nich przewodnik, który w jednym miejscu zbiera informacje o prawach, ulgach i programach. 

– Co siódmy Polak jest osobą z niepełnosprawnością. Postanowiliśmy stworzyć dla nich kompendium wiedzy, w którym porządkujemy informacje. Wyjaśniamy, za co odpowiadają poszczególne instytucje na szczeblu powiatu i gminy, na jaką pomoc mogą liczyć – finansową, czy w zakresie sprzętu. Staraliśmy się też zamieścić praktyczne informacje na temat wyborów, podróżowania, a nawet kontaktów z policją – mówi Alicja Sopot z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tworogu, która opracowała przewodnik.

Publikacja zawiera kilka rozdziałów. Są poświęcone ulgom i uprawnieniom, zasiłkom przyznawanym przez gminę,  wsparciu z powiatu, organizacjom pozarządowym. Można też dowiedzieć się więcej na temat programu “Aktywny samorząd” realizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnowskich Górach. Finansuje go PFRON. Osoby z niepełnosprawnością mogą ubiegać się o m.in. do­finansowanie prawa jazdy, sprzętu informatycznego i oprogramowania, czy pomoc w likwidacji barier w poruszaniu. W ramach programu można otrzymać wsparcie w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym.

Informator sfinansowała gmina Tworóg. Dostępny jest w GOPS i ośrodku zdrowia.

(aj)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.