I włos ci z głowy nie spadnie

Coraz więcej kobiet dotyka problem nadmiernie wypadających włosów. Na szczęście ten proces można zahamować. W sukurs przychodzi współczesna medycyna estetyczna. Jednym z najskuteczniejszych sposobów ratowania włosów jest mezoterapia.

Dlaczego wypadają włosy? Powodów jest bardzo wiele. Począwszy od tych banalnych, jak uczesanie – tapirowanie czy ciasne spinanie włosów w koński ogon może doprowadzić do mechanicznego uszkodzenia włosa – przez częste farbowanie, suszenie gorącym strumieniem powietrza, używanie prostownic i lokówek.

Włosy nie lubią stresu

Kolejna przyczyna kłopotów z włosami może wynikać ze stresu. – Nie chodzi o chwilowe zdenerwowanie, ale o życie w stresie przez dłuższy czas. Przykładem są maturzyści, którzy przygotowują się do egzaminu, będąc w długotrwałym napięciu. Włosy mogą zacząć wypadać nawet po pół roku – mówi dr Ewa Odlanicka-Poczobutt, lekarz kosmetolog i lekarz chorób wewnętrznych z Przychodni Lekarskiej Santé w Bytomiu.

Olbrzymi wpływ na kondycję włosów ma dieta. Ważne są m.in. witaminy H oraz A, witaminy z grupy B w tym kwas foliowy, żelazo, krzem, magnez i cynk. Utrata włosów może być też pierwszym objawem choroby tarczycy i niedokrwistości, ale również chorób owłosionej części skóry jak grzybica czy łuszczyca. Warto pamiętać, że niepożądane skutki uboczne w postaci nadmiernego wypadania włosów mogą wywoływać niektóre leki. I w końcu nie bez znaczenia są oczywiście względy genetyczne.

Ważne, by odrastały

Włos jest martwy, ale mieszek włosowy, z którego wyrasta, już nie. I to właśnie jest część odpowiadająca za to, co się dzieje na naszej głowie. Wokół korzenia włosa znajduje się kolagenowa otoczka. Pod wpływem niekorzystnych zmian zachodzących w organizmie otoczka ulega zwłóknieniu, przez co korzeń jest źle odżywiony, a włos gorzej przytwierdzony do głowy. Wtedy szybciej wypada, a gdy odrasta, jest słabszy i cieńszy.

Włosy wypadają człowiekowi cały czas, problem zaczyna się, gdy wypadają nadmiernie i przestają odrastać. Kiedy należy interweniować? Po kilku tygodniach od momentu, gdy zauważymy, że na grzebieniu pozostaje ich znacznie więcej niż dotychczas.

Mezoterapia na ratunek

Skutecznym sposobem leczenia łysienia, tak kobiet jak i mężczyzn, jest mezoterapia. Odżywia skórę głowy, a co za tym idzie także włosy, hamując ich wypadanie. Na zabieg przychodzimy nie wtedy – szczególnie dotyczy to mężczyzn – gdy mamy głębokie zakola, ale wcześniej, gdy problem się dopiero pojawił. Zanim przystąpimy do mezoterapii, warto wykonać chociaż podstawowe badania wykluczające np. anemię czy choroby tarczycy, które mogą być przyczyną kłopotów z włosami.

Podczas mezoterapii igłowej wstrzykuje się gotowe preparaty: to koktajle wielowitaminowe z mikroelementami bazujące na kwasie hialuronowym. Zabiegi wykonuje się w cyklach, wydłużając przerwę między kolejnymi dawkami preparatu. – Podstawą leczenia jest systematyczność. Jeden zabieg to zdecydowanie za mało – twierdzi dr Odlanicka-Poczobutt. – Często wykonuje się pięć, a bywa, że więcej zabiegów.

Alternatywą dla mezoterapii igłowej jest proponowana w salonach kosmetycznych  mezoterapia bezigłowa, która nie wymaga nakłuwania skóry. Jak uważa dr Odlanicka nie jest to najlepsze rozwiązanie: owszem, zabieg jest bezbolesny, ale zmniejszamy jego skuteczność. Ukłucie to dodatkowy bodziec pobudzający skórę. A sens mezoterapii polega po pierwsze na pobudzeniu skóry, a po drugie na dostarczeniu preparatu zawierającego odpowiednie substancje odżywcze.

Gotowy koktajl witaminowy można zastąpić osoczem bogatopłytkowym. Zabieg polega na wstrzykiwaniu pacjentce jej własnej krwi: to słynny “wampirzy lifting”, z tą różnicą że zamiast twarzy ostrzykujemy skórę głowy.

Przed zabiegiem pobierana jest od pacjentki krew, którą się odpowiednio przygotowuje w wirówce. – Podajemy fragment osocza bogaty w czynniki stymulujące, które pobudzają skórę i zwielokrotniają procesy regeneracyjne. Gdy na tak pobudzoną skórę po kilku tygodniach podamy gotowy preparat witaminowy, spotęgujemy efekt – dodaje dr Odlanicka-Poczobutt.

Elżbieta Kulińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.