Hop po zdrowie!

1000 kalorii mniej w godzinę – taki wynik można osiągnąć podczas cieszących się coraz większą popularnością ćwiczeń na trampolinie. Instruktorzy prześcigają się w liczbie proponowanych figur i układów. A co warto wiedzieć przed pierwszym skokiem?

Fitness na trampolinach to połączenie zabawy z intensywnym treningiem cardio. Regularne ćwiczenia poprawiają kondycję i pozwalają uzyskać smukłą sylwetkę – taki rodzaj aktywności angażuje wiele partii mięśni, zwiększając ich elastyczność i wytrzymałość. Skoki stymulują procesy trawienne, poprawiając metabolizm. Pozwalają też skutecznie pozbyć się zbędnych kilogramów – podczas jednych zajęć można spalić nawet 1000 kalorii. Jednak nie wystarczy tylko energicznie skakać, istotną rolę odgrywa też odpowiednia technika.

Wyprostuj plecy

Aby trening przyniósł zamierzone efekty i by uniknąć kontuzji, należy przyjąć odpowiednią postawę. – Musimy pamiętać o prostych plecach, ściągniętych łopatkach i napiętym brzuchu. Skoki wykonujemy na lekko ugiętych kolanach i stopach ustawionych na szerokość bioder. Ramiona powinny być swobodnie opuszczone w dół – wymienia Klaudia Sobczyk, instruktorka fitness i nordic walkingu, trener personalny i właścicielka galerii fitness w Tarnowskich Górach.

Zajęcia powinny rozpocząć się od rozgrzewki. Później “przeskakuje się” do głównej części zajęć, podczas której na trampolinie wykonuje się układy złożone z różnorodnych figur. Czas treningu, czyli podział na część “skakaną” i wzmacniającą, zależy od instruktora, zwykle jednak trwają one kolejno 40 i 20 minut.

Wachlarz różnorodnych programów treningowych jest bardzo szeroki i rośnie wraz z popularnością tej dyscypliny. – Ćwiczenia mogą być spokojne, jak lekkie kołysanie się na trampolinie, bez wybijania się do góry lub podnoszące tętno – np. bieg. Mogą również polegać na skakaniu, w tym przypadku przy prawidłowym wykonaniu skoku obie stopy powinny odrywać się od trampoliny. Taka forma treningu wzmacnia mięśnie brzucha, pośladków i ud. Dzięki możliwości zastosowania wielu ruchów, technik skoków oraz ćwiczeń, fitness na trampolinach zapewnia wszechstronny trening całego ciała – wyjaśnia Klaudia Sobczyk.

Przed pierwszym skokiem

Ćwiczeń na trampolinach może spróbować prawie każdy. Na krótkiej liście przeciwwskazań znajdują się koślawość stóp i kolan, nadciśnienie, problemy z błędnikiem, ciąża oraz dyskopatia. W tym ostatnim przypadku warto jednak skonsultować się z lekarzem, gdyż istnieje gros osób, które mimo przebytych urazów i kontuzji mogą korzystać z tej formy treningu. Zwłaszcza że miękka powierzchnia trampoliny, w odróżnieniu od twardego podłoża, zapewnia amortyzację, co zapobiega obciążaniu stawów.

Ćwiczenia na trampolinie wymagają odpowiedniej postawy: proste plecy, ściągnięte łopatki, lekko ugięte kolana i stopy rozstawione na szerokość bioder

Jak przygotować się do pierwszych zajęć? – Po pierwsze nie bój się – nie spadniesz. Weź ze sobą wygodny strój, wodę i ręcznik – bardzo ci się przyda – uśmiecha się Klaudia Sobczyk. – Jeżeli chodzi o obuwie, powinno być sportowe i wygodne, warto jednak upewnić się, jakie zasady obowiązują w konkretnej firmie szkolącej – może zdarzyć się, że przewiduje np. skakanie wyłącznie w skarpetkach antypoślizgowych. Na trening warto też się zapisać, gdyż ze względu na konkretną liczbę trampolin w klubie liczba miejsc może być ograniczona. I, co najważniejsze, nastaw się na dobrą muzykę, dużo zabawy i konkretnej pracy przy “wyskakiwaniu” zbędnego tłuszczyku i złego humoru!

Agnieszka Gabała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.