Gdy w nocy brakuje tchu

Twój partner chrapie? Zamiast kupować stopery do uszu, wyślij go do lekarza. Na bezdech senny cierpi już 25% Polaków po 40-tce.

Chrapiący potrafią wydawać z siebie zaskakująco głośne dźwięki. Badania wykazały, że takie odgłosy mogą osiągać natężenie nawet 80 decybeli, podczas gdy wiertarka generuje hałas rzędu 110 db. Chrapanie nie należy też do rzadkości – sporadycznie chrapie połowa dorosłych Polaków, częściej po 50-tce, przy czym większą część tej grupy stanowią panowie. Sprzyja mu też otyłość, spożywanie alkoholu, ale również alergie czy przyjmowanie leków nasennych.

Powyżej 10 sekund

Choć chrapanie jest przyczyną dyskomfortu osoby chrapiącej, a przy okazji również próbującego spać u jej boku partnera, z medycznego punktu widzenia nie jest ono chorobą. Niebezpieczeństwo pojawia się wtedy, gdy chrapaniu towarzyszy obturacyjny bezdech senny – dolegliwość, która dotyka co czwartego mężczyznę po 40-tce. Spowodowany jest wielokrotnie powtarzającymi się w czasie snu epizodami zatrzymania oddechu, trwającymi dłużej niż 10 sekund.

Oczy na zapałkach

Część objawów tej choroby zwykle zauważa partner lub partnerka chorego. Często jest to głośne chrapanie z przerwami oraz przerwy w oddychaniu w czasie snu. Pozostałe symptomy to m.in. nadmierna senność i zasypianie w ciągu dnia, stałe uczucie zmęczenia, problemy z koncentracją i pamięcią, poranne bóle głowy, zaburzenia potencji.

Wielu pacjentów bezdech lekceważy, tymczasem to poważna choroba, która może prowadzić do niebezpiecznych powikłań. Powoduje nadciśnienie tętnicze, zwiększa ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca, zaburzeń rytmu serca, udaru mózgu, depresji. Bezdech zaskakująco często staje się też pośrednią przyczyną wypadków komunikacyjnych.

Sięgnij do kasy NFZ

Umiarkowana i ciężka postać obturacyjnego bezdechu sennego bezwzględnie wymaga leczenia. Wystąpienie objawów choroby jest podstawą do wykonania badania polisomnograficznego. Decyzja o dalszym postępowaniu zwykle zapada po konsultacji laryngologicznej.
Najbardziej popularną metodą leczenia jest zastosowanie aparatu oddechowego CPAP. Jego działanie polega na wspomaganiu oddychania podczas snu poprzez podawanie pacjentowi powietrza pod stałym dodatnim ciśnieniem, co uniemożliwia zapadanie się podniebienia. Terapia jest częściowo refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Agnieszka Gabała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.