Gabinet stomatologiczny na kółkach

Mobilny gabinet stomatologiczny wyruszył w trasę po drogach województwa śląskiego. Stomatologowie z dentobusu odwiedzili już pierwszych pacjentów w województwie śląskim. Uroczysta inauguracja pracy z udziałem przedszkolaków, wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka oraz Jerzego Szafranowicza – dyrektora śląskiego oddziału NFZ odbyła się 17 lipca w Przedszkolu „Bajkowy Zameczek” w Tarnowskich Górach.

Dentobus jest w pełni wyposażonym gabinetem stomatologicznym na kółkach. Są w nim udzielane te same świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia, co w gabinecie stacjonarnym. Stomatologowie w dentobusie przeprowadzają m.in. wizyty adaptacyjne, lakierowanie, badania okresowe i kontrolne oraz leczenie próchnicy. Dentobus zapewnia opiekę stomatologiczną dla dzieci przede wszystkim z mniejszych miejscowości.

Dentobus do walki z próchnicą

Według danych Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej, na próchnicę zębów choruje 57% trzylatków, 80% pięciolatków, 90% siedmiolatków. Statystycznie pięciolatek ma 5 chorych zębów, siedmiolatek – 5,6; dwunastolatek 3,2; osiemnastolatek – nawet 8 chorych zębów.
Chociaż w województwie śląskim w ramach umów z NFZ dzieci mogą leczyć się łącznie w 786 gabinetach stomatologicznych (737 gabinetów realizuje świadczenia ogólnostomatologiczne, a 49 gabinetów wyłącznie świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18 r.ż.), dentobus ma dotrzeć tam, gdzie nie udało się zakontraktować leczenia stacjonarnego.
Umowę z funduszem na realizację świadczeń w rodzaju leczenie stomatologiczne w zakresie świadczenia udzielane w dentobusie realizuje Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Centrum Stomatologii “Perfect” z Dąbrowy Górniczej. Jej wartość wynosi 196 tys. 698 zł (na 2018 r.).

Mobilny gabinet stomatologiczny w każdym województwie

Mobilny gabinet stomatologiczny z województwa śląskiego jest jednym z 16 zakupionych przez Ministerstwo Zdrowia. Ich zakup został sfinansowany z budżetu państwa w ramach ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej. Udostępnienie dentobusu możliwe było po zawarciu umowy między wojewodą a świadczeniodawcą wyłonionym w drodze konkursu przez NFZ.

Źródło: http://www.nfz-katowice.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.