Faser i aparat wspomagający oddychanie

Faser S.A. – Fabryka Sprzętu Ratunkowego i Lamp Górniczych z Tarnowskich Gór ma w ofercie nowy wyrób. To odpowiedź na czasy pandemii i jej skutków: podręczny aparat wspomagający oddychanie PZT-01.

Nowy sprzęt prezentowano podczas dożynek gminnych w Świerklańcu, gdzie Faser miał swoje stoisko. Wzbudził spore zainteresowanie. O jego walorach opowiadali zaciekawionym uczestnikom imprezy prezes Małgorzata Maciejewska oraz dyrektor ds. infrastruktury i produkcji jednostkowej Grzegorz Szczotarz.

W obliczu pandemii

– Wychodzimy naprzeciw obecnej sytuacji pocovidowej. Wiele osób ma problemy z oddychaniem. Aparat je wspomaga. Naszą ideą było zminimalizowanie znanego rozwiązania. Sprzęt ma być na tyle podręczny, żeby korzystały z niego zarówno osoby indywidualne, jak i służby medyczne – tłumaczył Szczotarz.

Aparat wspomagający oddychanie PZT-01 składa się m.in. ze zbiornika tlenu, układu redukcyjno-dawkującego, maski tlenowej. Może być używany w 2 konfiguracjach: stacjonarnie, w domu, gdzie montuje się nawilżacz tlenu, który zapobiega podrażnieniom górnych dróg oddechowych. Po ustawieniu odpowiedniego dawkowania można też go założyć i swobodnie z nim się poruszać. – W krytycznych sytuacjach pozwala dotrzeć do najbliższego punktu, gdzie udzielą nam pomocy lub poczekać na przyjazd karetki – mówił dyrektor.

Wygodny i podręczny

Aparat jest tak zaprojektowany, żeby mogła z niego korzystać szeroka grupa odbiorców. Zarówno indywidualne osoby, które potrzebują szybkiej interwencji tlenowej, ale też szpitale, przychodnie, służby ratownicze, sportowcy. Koszt to ok. 3 tys. zł, orientacyjny czas działania do ponad 5 godzin, zapas tlenu do 160 litrów.

Jak mówili przedstawiciele Faseru, w ostatnich tygodniach zaczęli go promować lokalnie, ale na tym nie koniec. Chcą go zaprezentować na szerszą skalę.

Alicja Jurasz

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.