Epidemia próchnicy wśród przedszkolaków

Przedstawiciele gabinetu stomatologicznego Bienek przeprowadzili w ciągu ostatniego półrocza bezpłatne przeglądy jamy ustnej u ok. 1000 tarnogórskich przedszkolaków. Wnioski z akcji są zatrważające. Okazuje się, że 80 proc. starszych dzieci dotkniętych jest próchnicą.

Akcję “Jak przedszkolaki dbają o mleczaki” przeprowadziła stomatolog Aleksandra Bienek-Kwapulińska z NZOZ Stomatologia Bienek w Tarnowskich Górach. Podczas spotkań z najmłodszymi towarzyszyła jej higienistka. Panie odwiedziły ponad 10 tarnogórskich przedszkoli i jedno w Miasteczku Śląskim. Badano dzieci w wieku od 3. do 6. roku życia.

80 proc. dzieci z próchnicą

– W grupie trzylatków problem nie jest jeszcze tak duży. Jednak w przypadku starszych przedszkolaków możemy mówić już o epidemii próchnicy. Nasze badania wykazały, że 80 proc. dzieci starszych dotkniętych jest próchnicą. Niestety, w jednej z tarnogórskich placówek problem dotyczy niemal 100 proc. podopiecznych – mówi lekarz stomatolog Aleksandra Bienek-Kwapulińska.

Lekarz podkreśla, że próchnica jest chorobą zakaźną, którą wywołują bakterie, głównie pałeczki kwasu mlekowego i paciorkowce. Na rozwój próchnicy wpływają jednocześnie cztery czynniki: bakterie, cukry, czas oraz podatność zębów. Choroba ta pojawia się więc przede wszystkim jako efekt złych nawyków żywieniowych i higienizacyjnych. W praktyce oznacza to, że dzieci jedzą zbyt duże ilości produktów zawierających cukry, zamiast wody, piją słodkie napoje oraz zbyt rzadko lub niedokładnie szczotkują zęby.

Specjaliści zalecają, by ograniczać dzieciom słodycze i planować dla nich np. słodkie soboty, podczas których dopuszcza się węglowodany do diety pod większą kontrolą. Ponadto po posiłkach najmłodsi powinni pić wodę bez dodatków smakowych, która opłucze jamę ustną. Zaleca się także podawanie dzieciom twardych owoców i warzyw, np. jabłek i marchwi, które doraźnie oczyszczają uzębienie.

Dzieci powinny ponadto szczotkować zęby i język co najmniej rano i wieczorem przez trzy minuty, najlepiej pod nadzorem rodziców. W celu sprawdzenia efektywności szczotkowania, mogą użyć specjalnych preparatów wybarwiających płytkę nazębną, które wskażą, jakie miejsca wymagają doczyszczenia. Szczoteczkę należy wymieniać co kwartał, chyba że zniszczy się wcześniej. Każdy domownik powinien poza tym przechowywać szczoteczkę w osobnym kubku. Bakterie wywołujące próchnicę mogą bowiem przedostać się ze szczoteczki na szczoteczkę.

– Maluszki, które jeszcze nie uczęszczają do przedszkola, mogą zarazić się próchnicą nawet od rodzica, który ma zakażone zęby a np. oblizuje smoczek czy łyżeczkę swojego dziecka. Próchnica u dzieci przebiega w sposób agresywny i szybko rozprzestrzenia się na inne zęby. W uzębieniu mieszanym istnieje duże ryzyko zakażenia zębów stałych, które znajdują się w bliskim sąsiedztwie mleczaków – mówi stomatolog.

Mała wiedza o próchnicy

Specjalista podkreśla, że większość rodziców ma niedostateczną świadomość na temat próchnicy. Tymczasem nieleczona może w przyszłości prowadzić do zapalenia mięśnia sercowego, nerek, trzustki czy chorób układu nerwowego. Ponadto przedwczesna utrata mleczaków może powodować wady zgryzu oraz problemy logopedyczne.

– Do 3. roku życia należy przynajmniej raz udać się z dzieckiem do stomatologa na wizytę adaptacyjną. Taka wizyta pozwala na wdrożenie zabiegów profilaktycznych oraz wczesne wykrycie ewentualnych ubytków. To czas na instruktaż higieny jamy ustnej, na tworzenie pozytywnej relacji pacjent-lekarz. Maluch otrzymuje nagrodę za “dzielność”, a wizyta w gabinecie nie kojarzy się z bólem i złymi emocjami – dodaje Aleksandra Bienek-Kwapulińska.

Jeśli rodziców nie stać na prywatne leczenie stomatologiczne, mogą się udać z maluchem do gabinetu, który posiada kontrakt z NFZ. Na terenie Tarnowskich Gór takich gabinetów jest 11, a w całym powiecie tarnogórskim w sumie 20. W sąsiednich Piekarach Śląskich – 6, w Bytomiu – 20, a w Lublińcu – 4. Ich pełna lista dostępna jest na stronie internetowej: aplikacje.nfz.gov.pl/umowy.

W ramach NFZ dzieciom do 18. roku życia przysługują 52 świadczenia gwarantowane. Wśród nich jest jedna darmowa wizyta adaptacyjna do 6. roku życia, raz w roku badanie stomatologiczne z instruktażem higieny jamy ustnej, trzy razy w roku kontrola, lakowanie szóstek jeden raz do 8. roku życia, lakierowanie raz na kwartał 1/4 łuku zębowego czy wypełnianie ubytków zębów mlecznych.

 

Hanna Kampa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.