Do przedszkola idzie cała rodzina

Rozpoczęcie nauki w przedszkolu to pierwszy przełom w życiu dziecka. Zmiany w rytmie dnia, diecie, relacjach z rówieśnikami. I często pierwszy okres separacji z rodzicami – niełatwy, lecz niezbędny dla dalszego rozwoju.

To w przedszkolu dziecko uczy się funkcjonowania w grupie, przyswaja normy społeczne, dostosowuje się do zasad. Do takich zmian dziecko należy odpowiednio przygotować. Warto już wcześniej rozmawiać na ten temat, uprzedzić, jak będzie wyglądała przedszkolna rzeczywistość. Ważne, by nie używać negatywnych komunikatów z partykułą “nie”, gdyż mówiąc “nie bój się”, mimowolnie zaszczepiamy myśl o strachu. Lepiej opowiadać o zajęciach, atrakcjach, aktywując ciekawość dziecka i tendencję do fascynacji wszystkim, co nowe – radzi prof. dr hab. Alicja Gałązka, psycholog, psychoterapeuta, pedagog, coach oraz właścicielka Publicznego Przedszkola Dwujęzyczny Maluch w Tarnowskich Górach.

W przygotowaniach warto też uwzględnić trening samodzielności, w tym samodzielnego jedzenia czy korzystania z toalety. Warto zadbać również o własne pozytywne nastawienie – emocje rodzica dla malucha są wręcz zaraźliwe.

Mamo, nie zostawiaj mnie

Po pierwszych kilku dniach, gdy mija początkowy entuzjazm, zwykle przychodzi kryzys. To wtedy spodziewać się można rozpaczy dziecka, które zamiast w przedszkolu chciałoby zostać z mamą. – Płacz czasem jest potrzebny, by wyładować trudne emocje. Nie oznacza to jednak, że przyszedł czas na odpoczynek od przedszkola. Kryzys trzeba po prostu przetrwać. Jednak dziecko nie może mieć poczucia, że jest porzucane. Nie należy też kłamać, w dobrej wierze obiecując, że wrócimy szybko, podczas gdy cały dzień spędzamy w pracy. Mówmy prawdę i rozmawiajmy – może okazać się, że źródło gniewu dziecka tkwi zupełnie gdzie indziej – zauważa nauczycielka wychowania przedszkolnego Monika Wiatrak.

Małe wielkie konflikty

Kolejnym wyzwaniem jest nauka funkcjonowania w grupie. Problem dotyczy zwłaszcza dzieci wcześniej przebywających wśród dorosłych, słabiej przystosowanych społecznie od tych uczęszczających do żłobka lub mających starsze rodzeństwo. Przebieg procesu adaptacji zależy jednak od osobowości malucha. Choć dzieci szukają towarzystwa rówieśników, te bardziej introwertyczne mają prawo do chwili samotnej zabawy.

– Warto też pamiętać, że sympatie i antypatie przedszkolaków zmieniają się jak w kalejdoskopie i do drobnych konfliktów warto podchodzić z dystansem, zamiast od razu interweniować. Większym problemem bywa brak nawyku dzielenia się, który trzeba wypracować – również dla dobra malucha – podpowiada Magdalena Niedziela, nauczycielka wychowania przedszkolnego.

W grupie siła

Zmiany w życiu dziecka dotykają też rodziców. To właśnie dla nich przy Centrum Edukacyjnym FUTURE w Tarnowskich Górach powstała Akademia Rodzica, miejsce wymiany doświadczeń i okazja do czerpania wiedzy bezpośrednio od specjalistów.

– Nawet najbardziej kochający rodzic popełnia błędy, czasem czuje się bezsilny, potrzebuje wsparcia. Niestety, problemy dorosłych wywierają wpływ na dzieci i znajdują odzwierciedlenie w ich zachowaniu – zaznacza Alicja Gałązka. W Akademii staramy się rozmawiać m.in. o tym, w jaki sposób mądrze kształtować poczucie własnej wartości dziecka. Nie poprzez bezmyślne rozpieszczanie, ale chwalenie za rzeczywisty wysiłek, rozwijanie pasji i potencjału. I stawianie rozsądnych wymagań.

Już wkrótce na stronie internetowej i profilu facebookowym CE FUTURE pojawi się informacja o cyklu spotkań, rozpoczynającym się od nowego roku szkolnego. W planie m.in. zagadnienia z zakresu pedagogiki, dietetyki, neuropsychologii i medycyny.

Agnieszka Gabała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.