Detektorem w raka piersi

W piekarskim szpitalu miejskim stosuje się mało inwazyjne leczenie raka piersi. Pozwala na uniknięcie wycinania wszystkich węzłów chłonnych pod pachą. Pierwsza pacjentka jest już po operacji.

W leczeniu wykorzystywany jest detektor magnetyczny SentiMag. Umożliwia szybsze zidentyfikowanie węzłów chłonnych zaatakowanych przez komórki rakowe. – To nowoczesne, jak najmniej inwazyjne leczenie raka piersi już we wczesnym stadium. Zabieg ma na celu usunięcie guza z pozostawieniem gruczołu piersiowego. Pozwala zaoszczędzić także układ limfatyczny pachy – wyjaśnia dr n. med. Marek Just, kierownik oddziału chirurgii ogólnej i endokrynologicznej.

Metodą pozwalającą na ocenę stanu regionalnych węzłów chłonnych jest tzw. biopsja węzłów wartowniczych – SLNB. To do nich biegną naczynia limfatyczne od guza i to właśnie w nich najczęściej pojawiają się przerzuty złośliwych nowotworów. – Węzeł wartowniczy w raku piersi można oznaczyć za pomocą metod barwnikowej czy izotopowej. Zastosowanie ferromagnetycznego nowoczesnego urządzenia eliminuje problemy związane z użyciem radioaktywnego znacznika – informuje Aleksandra Szatkowska, rzeczniczka szpitala. Chirurgom ułatwia także wykonanie operacji. Pozwala szybciej zlokalizować węzeł wartowniczy.

– Detektor magnetyczny umożliwia więc uniknięcie niepotrzebnego wycinania całego układu chłonnego pachy, co może spowodować różne powikłania, na przykład zaburzenia ruchomości ręki, chłonotok czy obrzęk ręki, nie mówiąc już o innych, skrajnych przypadkach – zauważa Szatkowska.

Rzeczniczka dodaje, że zapadalność na raka piersi stale wzrasta. Powołuje się na najnowsze dane, według których w Polsce jest wykrywany u 18 tys. kobiet rocznie. Chorują zarówno panie po 50. roku życia, jak i młodsze. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularne badania. Rak pierwsi wykryty we wczesnym stadium, podczas mammografii czy USG, jest praktycznie w 100 proc. wyleczalny. Unika się też amputacji piersi.

 

Agnieszka Reczkin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.