Darmowe badania i szkoły dla przyszłych rodziców

Od 1 sierpnia przyszłe mamy przed 35. rokiem życia mogą korzystać z darmowych badań prenatalnych. Jesienią w Wielospecjalistycznym Szpitalu Powiatowym w Tarnowskich Górach powstanie Tarnogórska Szkoła Świadomego Rodzicielstwa. W województwie śląskim rusza regionalny program zdrowotny “Zdrowa matka i dziecko”.

Dotychczas z darmowej opieki perinatalnej, refundowanej przez NFZ, przyszłe mamy w wieku do 35 lat mogły korzystać tylko w przypadku podejrzenia wady rozwojowej płodu lub wystąpienia zaburzeń genetycznych w poprzedniej ciąży. Teraz to się zmieniło – za sprawą programu adresowanego do ponad 21 tys. mieszkanek województwa śląskiego.

Badania w Bytomiu

Najbliższą placówką biorącą udział w programie jest Centrum Medyczne Sigma-Bi w Bytomiu. Do badań mogą zostać zakwalifikowane panie, u których wiek ciąży nie przekracza 13 tygodni i 6 dni dla pierwszego oraz 20 tygodni i 6 dni dla drugiego badania. Jak informuje wiceprezes Sigmy-Bi, dr n. med. Mateusz Zamłyński, w ramach diagnostyki będą wykonywane nieinwazyjne badania biochemiczne z krwi matki: test potrójny i test PAPP-A.W przypadku stwierdzenia wad rozwojowych u dziecka, już w trakcie ciąży będzie można skorzystać z pomocy kardiologa dziecięcego, chirurga, neurologa, neurochirurga czy genetyka klinicznego. To umożliwi rozpoczęcie leczenia jeszcze zanim maluch przyjdzie na świat oraz odbycie porodu w odpowiednim ośrodku.

Zapisy trwają od 1 sierpnia. Wszystkie formalności wypełnia się w miejscu badania, gdzie można też uzyskać dodatkowe informacje na temat badań. By wziąć udział w programie, nie jest wymagane skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę.

W ramach regionalnego programu zdrowotnego w województwie śląskim powstają też szkoły świadomego rodzicielstwa. Jedna z nich zostanie otwarta w szpitalu w Tarnowskich Górach, gdzie od wielu lat działa już szkoła rodzenia.

Szkoła świadomego rodzicielstwa

– I będzie funkcjonowała nadal, natomiast od listopada będziemy też mieli do zaoferowania dodatkową formę wsparcia dla przyszłych rodziców. Uzyskaliśmy dofinansowanie na realizację 2-letniego projektu “Tarnogórska Szkoła Świadomego Rodzicielstwa – warto rodzić w Szpitalu w Tarnowskich Górach!”, w ramach Regionalnego programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.  Przed nami remont i zakup wyposażenia, w celu dostosowania pomieszczeń obecnej szkoły rodzenia na potrzeby szkoły świadomego rodzicielstwa – informuje prezes szpitala Izabela Paprotna.

Poza podstawową wiedzą na zajęciach będą poruszane zagadnienia m.in. z zakresu dietetyki, seksuologii, pedagogiki, treningu laktacyjnego, ciekawą propozycją jest arteterapia i bajkoterapia. Spotkania mają być tak zaplanowane, by do aktywnego udziału zachęcić również partnerów przyszłych mam, a tym samym promować ideę zaangażowania ojca w przygotowania do porodu, w trakcie akcji porodowej i połogu.

Bezpłatne zajęcia

Na bezpłatne zajęcia będą mogły zapisać się panie od 20. tygodnia ciąży fizjologicznej, pacjentki oddziałów położniczo-ginekologicznych w województwie śląskim, ich partnerzy, jak również inne osoby służące wsparciem przyszłym mamom. Co miesiąc będzie odbywała się rekrutacja do maksymalnie 20-osobowej grupy. O kolejności przyjęć będzie decydowała liczba punktów, dodatkowe zostaną przyznane osobom borykającym się z niepełnosprawnością czy w trudnej sytuacji życiowej. Jesienią m.in. w miejscowych placówkach podstawowej opieki zdrowotnej pojawią się przygotowane przez załogę szpitala ankiety, na podstawie których będzie można wziąć udział w rekrutacji.

Listę placówek przeprowadzających badania oraz punktów, w których działają szkoły świadomego rodzicielstwa w województwie śląskim, wraz z danymi kontaktowymi i informacjami o zapisach, można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego www.slaskie.pl/content/zdrowa-matka-i-dziecko.

 

Agnieszka Gabała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.