Darmowe badania dla 900 pacjentów

Piekarskie Centrum Medyczne wygrało konkurs na przeprowadzenie badań przesiewowych raka jelita grubego. Badania ruszają we wrześniu – zapisać można się już dziś.

Rak jelita grubego to trzeci pod względem występowania typ nowotworu na świecie.  – Często daje objawy już w zaawansowanym stadium, dlatego tak ważne jest wykonywanie badań, które umożliwiają wykrycie nowotworu w stadium umożliwiającym skuteczne leczenie – mówi prof. dr hab. n. med. Karolina Sieroń, gastrolog z Pracowni Endoskopowej Piekarskiego Centrum Medycznego.

Według danych Ministerstwa Zdrowia przeprowadzanie badań przesiewowych może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka śmierci z powodu raka jelita grubego o 60-90 proc. Statystycznie u ponad 25 proc. badanych wykrywa się polipy, których usunięcie w dużym stopniu pozwala uniknąć choroby. Bezobjawowy rak jest wykrywany u 1 na 125 badanych.

– Badaniem umożliwiającym ocenę jelita grubego jest kolonoskopia. To metoda polegająca na oglądaniu jelita grubego za pomocą specjalnego wziernika zakończonego kamerą i przesyłaniu obrazu na zewnątrz. Do tego celu służy giętki instrument – kolonoskop. Podczas kolonoskopii możliwe jest pobieranie wycinków błony śluzowej jelita grubego do badań histopatologicznych, a także usuwanie polipów, które mogą być traktowane jako zmiany przednowotworowe – informuje Aleksandra Szatkowska, rzecznik prasowy Piekarskiego Centrum Medycznego.

Dla kogo badania?

Z darmowych badań mogą skorzystać wszyscy chętni w wieku 50-65 lat. Ponadto osoby między 40. a 49. rokiem życia mające krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego. Także także pacjenci z zespołem Lyncha w wieku 20-49 lat oraz osoby w wieku 20-49 lat z rodziny z zespołem polipowatości rodzinnej gruczolakowatej.

By wziąć udział w programie, wystarczy zapisać się na badanie telefonicznie – 32 393 81 37 w godzinach 8.00-14.00 lub skontaktować się z Pracownią Endoskopową w Piekarskim Centrum Medycznym.

Pierwsi pacjenci zostaną przebadani już we wrześniu. Z darmowej kolonoskopii można skorzystać w ramach ogłoszonego przez Ministerstwo Zdrowia programu “Badania przesiewowe raka jelita grubego w latach 2019 – 2021 w systemie oportunistycznym”.  Z programu ma skorzystać 900 pacjentów.

 

Agnieszka Gabała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.