Darmowa mammografia w przychodni Bi-Med

Z bezpłatnych badań profilaktycznych można skorzystać raz na 2 lata. Wystarczy tylko się zarejestrować.

“Styczeń 2013 rok, na prawej piersi wyczułam guzek nad brodawką. Do głowy mi nie przyszło, że to coś groźnego. Pomyślałam, że to znowu przyblokowały się jakieś kanaliki. Znajoma ginekolog kazała zrobić USG. Spanikowałam, zaczęłam szukać lekarza, któremu mogę zaufać. Badanie trwało długo. Po minie lekarza widziałam, że coś jest nie tak” – tak zaczyna się historia 49-letniej Małgorzaty, która od 6 lat choruje na raka piersi. O swoich doświadczeniach opowiada w wywiadzie przeprowadzonym na potrzeby kampanii “Breastfit. Kobiecy biust. Męska sprawa”, organizowanej z inicjatywy Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej”.

Mówi o mastektomii, nawrocie choroby, która stała się przyczyną rozpadu jej małżeństwa i walce, którą toczy nie tylko z rakiem, ale też z samą sobą. Zapytana o to, co chciałaby przekazać innym kobietom, odpowiada: “Trzeba się badać! To nie chroni przed zachorowaniem, ale wczesne zdiagnozowanie choroby może przedłużyć nam życie. Mamy wtedy większe szanse, by żyć, a życie jest piękne”.

Badanie daje wybór

Twarzą kampanii została również 48-letnia Ania: “Rak piersi oznaczał dla mnie mastektomię, utratę kobiecości, a poza tym wielką niewiadomą. Zastanawiałam się: Co będzie ze mną dalej? Ile życia mi jeszcze zostało? Był to przede wszystkim strach przed zostawieniem tutaj mojego wówczas 13-letniego syna. “.

Anię choroba zaskoczyła, bo dużą wagę przykładała do badań profilaktycznych. To również dzięki nim wygrała walkę ze złośliwą postacią nowotworu.  “Wczesne wykrycie choroby daje nam wybór. Gdy stan jest zaawansowany, niektóre narzędzia sami wytrącamy sobie z ręki. Matki powinny wpajać swoim dzieciom (nie tylko córkom), jak istotne jest wykonywanie regularnych badań. Od tego zależy ich życie. Z rakiem wcześnie wykrytym mamy szansę na całkowite wyleczenie. A nawet, jeśli przyjdzie nam się zmagać z jego zaawansowaną postacią, daje nam to szansę na długie lata w dobrym samopoczuciu”.

Ustal termin już dziś

– Rak piersi dawno już przestał być tematem tabu. Pacjentki chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami i podkreślają, jak istotną rolę odgrywa wykrycie choroby we wczesnym stadium. Tym bardziej nie potrafię zrozumieć, skąd wciąż niewielkie zainteresowanie badaniami profilaktycznymi, które można przeprowadzić za darmo, unikając długiego okresu oczekiwania i w dodatku w swoim rodzinnym mieście. Troska o własne zdrowie jest obowiązkiem, którego nikt za nas nie wypełni – podkreśla dr n. med. Wojciech Bichalski, specjalista chirurgii ogólnej i właściciel NZOZ “Bi-Med” w Tarnowskich Górach, gdzie realizowany jest Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi.

W ramach programu kobiety w wieku 50-69 lat raz na 2 lata mogą skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych. Każda z pań bierze udział w etapie podstawowym – mammografii skriningowej. – W zależności od wyników pacjentki mogą zostać zakwalifikowane do etapu pogłębionej diagnostyki, obejmującego mammografię celowaną, usg piersi lub biopsję cienko- i gruboigłową. Badania są przeprowadzane z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu – mammografu cyfrowego Siemens oraz ultrasonografu Hitachi Aloka Preirus z Dopplerem oraz elastografią – wymienia dr Bichalski.

Z badań można skorzystać w przychodni przy ul. Mickiewicza 8 w Tarnowskich Górach. Wystarczy się zarejestrować – osobiście w przychodni lub pod nr. tel. 32-381-75-80, 32-381- 75-81 oraz 32-724-30-00.

Agnieszka Gabała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.