Daj sobie szansę. Wykryj raka wcześnie

W Polsce rocznie wykrywa się 17 tysięcy przypadków raka jelita grubego. 70 proc. z nich kończy się zgonem. Tymczasem chorego można skutecznie leczyć, pod warunkiem, że nowotwór zostanie w porę zauważony.

Rak jelita może powstawać nawet przez 12 lat nie dając żadnych objawów. Gdy pojawiają się takie symptomy jak utrata wagi, anemia, zmiana rytmu wypróżnień, krew w stolcu, wyczuwalny guz w jamie brzusznej oznacza to, że mamy już do czynienia z nowotworem. Szanse na całkowity powrót do zdrowia daje wykrycie raka w początkowym stadium nowotworu złośliwego. Dlatego warto poddać się profilaktycznie kolonoskopii – najlepiej raz na 10 lat począwszy od 50 roku życia.

Zmiany dostrzeżone podczas kolonoskopii są usuwane w części lub całości i wysyłane do badania histopatologicznego. Jeżeli jego wynik przepowiadać będzie raka jelita grubego – czyli zmiana okaże się gruczolakiem lub polipem ząbkowanym – wówczas taki pacjent podlegać będzie tzw. nadzorowi endoskopowemu. W praktyce oznacza to, że lekarze ściśle określą kolejny termin kolonoskopii – w zależności od wielkości i jakości usuniętych zmian może to być rok, 3 lata, 5 lat czy 10 lat po badaniu.

Może być też tak, że w usuniętej zmianie specjaliści stwierdzą obecność komórek rakowych. W takich przypadkach lekarze zwykle spotykają się z czterema różnymi scenariuszami. Pierwszy, kiedy zmiana była na tyle rozległa, że nie dało się wyciąć jej w całości, pobrano tylko wycinki. Drugi, kiedy polip usunięto, ale komórki nowotworowe są w jego granicy, nie ma więc pewności, że zmiany pozbyto się w całości. Trzeci, kiedy polipa trzeba usuwać po kawałku, wówczas również nie ma pewności, czy nowotwór całkiem usunięto Wreszcie czwarty, kiedy polipa wycięto, a jego granice są wolne od nacieku.

Bez względu na scenariusz specjaliści zawsze poszerzają diagnostykę kliniczną, laboratoryjną i obrazową. Robi się to po to, by ocenić czy nowotwór nie nacieka na naczynia, czy nie ma przerzutów do węzłów chłonnych i narządów litych, jak wątroba, śledziona lub żołądek.

Stwierdzenie raka w polipie nie musi oznaczać konieczności wycięcia jelita. W części przypadków wystarcza leczenie endoskopowe. Wówczas po trzech miesiącach od usunięcia zmiany wykonuje się kontrolną kolonoskopię.

W trudniejszych przypadkach trzeba usunąć jelito, czasem wyłonić stomię, poddać pacjenta chemio- i radioterapii. W zależności od tego, kiedy wykryje się raka, leczenie może trwać od kilku miesięcy nawet do kilku lat.

 

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.