Co robić w razie zakażenia koronawirusem? NFZ przygotował ściągę

– Nigdy nie lekceważ objawów choroby. Część z nich, szczególnie w pierwszym stadium rozwoju, daje podobne objawy, dlatego musisz upewnić się, co ci dolega – czytamy apel na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia. Co robić, gdy podejrzewamy u siebie zakażenie?

Liczba zakażeń w ostatnich dniach poszybowała w górę. Lekarze apelują, by nie lekceważyć objawów przeziębienia – COVID-19 ale też grypa mogą na początku na nie wyglądać.

Na test w kierunku SARS-CoV-2 najłatwiej zapisać się przez internet. Trzeba wypełnić formularz, w którym padają pytania mające dać odpowiedź na pytanie, czy możesz być zakażony. Jeśli tak – możesz zamówić rozmowę z konsultantem Domowej Opieki Medycznej (numer telefonu 22-735-39-40), który zleci wykonanie testu albo zapisać się na wymaz przez internet. Potrzebujesz do tego Profilu Zaufanego.

Zlecenie na test w gabinecie prywatnym

Na test na koronawirusa może skierować też lekarz, który nie ma umowy z NFZ, ale korzysta z aplikacji gabinet.gov.pl.

Zlecenie na test i co dalej?

Kiedy pacjent uzyska zlecenie automatycznie zostaje objęty kwarantanną do czasu uzyskania wyniku testu. Może wyjść z domu tylko na zrobienie wymazu.

Po zleceniu badania otrzymasz wiadomość SMS z systemu eKolejka, w której znajdziesz link do tzw. Indywidualnej Strony Pacjenta. System zaproponuje termin i miejsce badania. Możesz je potwierdzić lub odrzucić. W przypadku odrzucenia samodzielnie wyszukujesz inny termin.

Wynik testu na koronawirusa

Wynik testu możesz sprawdzić w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Pozytywny oznacza, że jesteś zakażony koronawirusem. Kwarantanna automatycznie zmienia się w izolację, która trwa 10 dni, licząc od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu. Gdy otrzymasz wynik negatywny, zostajesz zwolniony z kwarantanny.

Szybki test antygenowy bez skierowania

Jak informuje NFZ możesz również wykonać bezpłatny test antygenowy w aptece (pisaliśmy, że to raczej się nie uda, bo apteki praktycznie jeszcze tydzień temu nie testowały), laboratorium diagnostycznym lub w mobilnym punkcie wymazowym. Nie trzeba skierowania od lekarza, ale musi być zlecenie, które otrzymasz np. drogą internetową. Wynik testu antygenowego poznasz na miejscu.

Gdy lekarz rodzinny nie pracuje

Gdy czujesz się źle wieczorem (po godz. 18.00) lub w weekend, lub w dzień świąteczny, wtedy skontaktuj się z najbliższą placówką nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (NiŚOZ).

Placówki NiŚOZ przyjmują:

– od poniedziałku do piątku, w godzinach 18.00 – 8.00 rano kolejnego dnia,

– w soboty, niedziele i święta przez całą dobę.

W Tarnowskich Górach dyżur nocny i świąteczny pełni przychodnia Bi-Med. Dobrze jednak wiedzieć, że nie ma rejonizacji – możesz skontaktować się z przychodnią pełniącą dyżur w innym mieście, np. w Bytomiu czy Piekarach Śląskich.

Teleplatforma Pierwszego Kontaktu

W nocy, w weekendy i święta, czyli poza godzinami pracy poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej, można skorzystać również z Teleplatformy Pierwszego Kontaktu. TPK to odpowiednik nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, tyle że przez telefon.

Wystarczy, że zadzwonisz pod bezpłatny numer 800 137 200 lub wypełnisz formularz online.

Z Teleplatformy Pierwszego Kontaktu skorzystasz: od poniedziałku do piątku, w godzinach 18.00 – 8.00 rano, w soboty, niedziele i święta przez całą dobę.

Lekarz dyżurujący może skierować na test wykrywający SARS-CoV-2.

W razie niepokojących wyników zadzwoni konsultant i jeśli będzie taka potrzeba, umówi konsultację telemedyczną z lekarzem.

Pogotowie ratunkowe

Jeśli twój stan nagle się pogorszy i sytuacja będzie zagrażała życiu lub zdrowiu, zadzwoń pod numer alarmowy 999 lub 112. Jeśli podejrzewasz u siebie zakażenie koronawirusem lub jesteś zakażony, koniecznie poinformuj o tym dyspozytora, który przyjmuje zgłoszenie.

Bezpłatna infolinia NFZ

Pod numerem 800 190 590, bezpłatnie i przez całą dobę, otrzymasz informacje o postępowaniu w przypadku zakażenia koronawirusem.

Konsultanci podpowiedzą m.in., gdzie znajdziesz najbliższy punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej i punkt wymazowy w okolicy oraz doradzą, jak skontaktować się ze szpitalem.

(eka)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.