Co Polacy wiedzą o wodzie?

Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności, obchodzimy corocznie 7 czerwca. Przypomina nam o tym, jak ważna jest jakość i bezpieczeństwo tego, co spożywamy – w tym właśnie wody.
Tegoroczne święto obchodziliśmy pod hasłem: „Safer food, better health”. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez SW RESEARCH w marcu br., to właśnie wodę butelkowaną Polacy wskazują jako najbezpieczniejsze i najbardziej jakościowe źródło nawodnienia.

Głównym celem badania przeprowadzonego przez agencję SW RESEARCH we współpracy ze stowarzyszeniem „Wody Mineralne i Źródlane – Stowarzyszenie Woda!” było poznanie podejścia Polek i Polaków do zakupu wody oraz zbadanie ich ogólnej świadomości w tym zakresie.

Woda butelkowana i jej jakość

Wyniki badania wskazały, że ponad 95 proc. respondentów sięga po wodę butelkowaną, z czego blisko 55 proc. robi to przede wszystkim ze względu na jej jakość.

Znaczenie bezpieczeństwa żywności dla zachowania zdrowia podkreślają organizatorzy obchodzonego już od czterech lat Międzynarodowego Dnia Bezpieczeństwa Żywności. Na te właściwości zwracają uwagę także naukowcy.

Wody butelkowane poddaje się rygorystycznym badaniom. Podlegają tez restrykcyjnym regulacjom prawnym – zarówno polskim, jak i międzynarodowym. Regulacje te dotyczą m.in. wymogu braku obecności bakterii chorobotwórczych czy substancji potencjalnie niebezpiecznych. Woda wodociągowa również musi spełniać różnego rodzaju wymagania. Jednak są one mniej restrykcyjne niż dla wody butelkowanej – mówi Roksana Kruć-Fijałkowska, geolożka, doktorantka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Respondenci badania zadeklarowali, że to woda butelkowana jest ich zdaniem najbezpieczniejszym i najbardziej jakościowym źródłem nawodnienia.

Ponad połowa Polaków wie, że woda kranowa może pochodzić z wód powierzchniowych (np. jezior). Równocześnie jedna trzecia uważa, że dotyczy to również wody butelkowanej, co nie jest prawdą. Woda butelkowana może być pozyskiwana wyłącznie ze źródeł podziemnych, co prawidłowo wskazuje 69 proc. badanych. Jak podkreślają eksperci, budowanie świadomości różnic między różnymi rodzajami wód u konsumentów jest kluczowe.

Naturalne wody mineralne i wody źródlane, zamknięte w butelce muszą odznaczać się pierwotną czystością. Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce, muszą być wodami pierwotnie czystymi. Pochodzą one zawsze ze złóż podziemnych o udokumentowanych zasobach, a ich skład chemiczny i właściwości podlegają najczęściej wyłącznie niewielkim wahaniom uwarunkowanym geologicznie. Woda w kranie również czerpana jest z udokumentowanych zasobów – mogą to być zarówno wody podziemne, jak i powierzchniowe, np. rzeki – oraz spełnia wymagania dla wód przeznaczonych do spożycia przez ludzi, aczkolwiek mniej rygorystyczne niż te dla wody butelkowanej – dodaje ekspertka Roksana Kruć-Fijałkowska.

Dezynfekcja wody

Ok. 54 proc. respondentów badania poprawnie wskazuje, że wodę kranową można poddać dezynfekcji. Jednak około 36 proc. nie wie, że takim procesom nie może (a wręcz nie musi) być poddawana woda butelkowana. Wody butelkowane nie mogą być bowiem poddawane żadnym procesom, które zmieniłyby ich naturalne właściwości fizykochemiczne czy mikrobiologiczne – a jedynie nielicznym, ściśle określonym prawnie procesom przygotowania, takim jak napowietrzanie i filtracja, a każdy etap produkcji naturalnej wody butelkowanej podlega ścisłej kontroli – zarówno producenta, jak i organów zewnętrznych.

Badanie zrealizowano w marcu 2022 roku przez agencję SW RESEARCH we współpracy z „Wody Mineralne i Źródlane – Stowarzyszenie Woda!” na reprezentatywnej grupie 1041 Polaków (pod względem płci, wieku i wielkości miejsca zamieszkania).

Dzień Bezpieczeństwa Żywności

Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności obchodzimy od 2018 roku. W tym roku święto obchodziliśmy pod hasłem bezpieczniejszej żywności dla lepszego zdrowia.

Więcej informacji: www.stowarzyszeniewoda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.