Bóle pleców dotykają większość Polaków

Siedzący tryb życia, nadwaga i nieprawidłowa postawa ciała to najczęstsze przyczyny bólu pleców, na który cierpi aż 84% Polaków. Alternatywą dla środków przeciwbólowych są ekspresowe terapie leczenia bólu.

O ile przesiadywanie w fotelu może kojarzyć się z odpoczynkiem, to już siedzący tryb życia nie do końca – zwłaszcza dla naszego kręgosłupa. Uczucie zesztywnienia karku, bolesność barków, ramion, trudności ze wstawaniem czy schylaniem się to już powszechne dolegliwości pojawiające się po całodniowym przesiadywaniu przed komputerem czy za kierownicą. A to tylko czubek góry lodowej.

Stres też boli

Przyczyną bólu pleców bywa nieprawidłowa postawa ciała podczas wykonywania najprostszych codziennych czynności, która często staje się trudnym do wyplenienia nawykiem. Do tego dochodzi szkodliwa pozycja podczas snu, niewystarczająca ilość ruchu i nadwaga – każdy dodatkowy kilogram nasz kręgosłup “odczuwa” jak 7-kilogramowy ciężar. Nie zapominajmy też o długotrwałym stresie, który powoduje, że żyjemy w ciągłym napięciu, odczuwalnym również fizycznie, w postaci bólu mięśni, a w dalszej konsekwencji nawet zmian zwyrodnieniowych.

– Według statystyk obecnie mniej niż 10% przypadków bólu kręgosłupa ma podłoże zapalne. W przeważającej większości są to bóle przeciążeniowe, spowodowane trybem życia i szkodliwymi nawykami – zauważa Maciej Skarwecki, fizjoterapeuta z Centrum Rehabilitacji Dr SPAlek w Tarnowskich Górach.

Do apteki czy do specjalisty?

Przewlekły ból zaskakująco łatwo zlekceważyć. Zaledwie połowa pacjentów decyduje się zrobić z problemem coś więcej niż tylko kupić kolejną paczkę leków przeciwbólowych. Niejednokrotnie twierdzą, że nie mają czasu na podjęcie leczenia lub po prostu nie wiedzą, do kogo się zgłosić.

– Często na początku odczucie bólu nie jest też na tyle silne, by w znacznym stopniu wpływać na codzienne życie. Zmiany jednak postępują, powoli i stopniowo, i nie ustąpią samoistnie. Im dłużej będziemy czekać z wizytą u specjalisty, tym dłuższy proces terapeutyczny nas czeka. Dotyczy to nie tylko pacjentów zgłaszających się do fizjoterapeuty z bólem kręgosłupa. Coraz częściej pomocy szukają cierpiący na bóle stawów, powszechnym problemem jest ostroga piętowa czy dolegliwości związane z halluksami – wymienia Maciej Skarwecki.

Efekt fali uderzeniowej

O leczeniu bólu mówi się coraz więcej. Powstają specjalizujące się w tej dziedzinie poradnie, w ofercie gabinetów fizjoterapeutycznych i rehabilitacyjnych można spotkać zabiegi przeprowadzane w ramach ekspresowych terapii przeciwbólowych, których celem jest jak najszybsze złagodzenie dolegliwości – i w efekcie poprawa jakości życia pacjenta.

– Obecnie jedną z najbardziej popularnych metod walki z bólem są zabiegi z wykorzystaniem fali uderzeniowej. Zaletą tej metody jest możliwość precyzyjnego skierowania impulsów w konkretne miejsce. Początkowo była stosowana w leczeniu kamicy nerkowej, z czasem udowodniono jej skuteczność w rehabilitacji i fizjoterapii. Działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne fali uderzeniowej powoduje, że już po pierwszym zabiegu pacjent odczuwa ulgę. Zwykle zaleca się odbycie 5-6 wizyt w gabinecie fizjoterapeutycznym, nie częściej niż 1-2 razy w tygodniu – dodaje fizjoterapeuta.

W ramach ekspresowych terapii leczeniu bólu popularnością cieszy się też głęboka elektrostymulacja magnetyczna. Zabiegi są dodatkowo wspomagane ultradźwiękami, elektroterapią czy magnetoterapią.

 

Agnieszka Gabała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.